13.07.2017 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ostro sledované černozeme

Ústrednou témou piateho valného zhromaždenia Svetového partnerstva pre pôdu (Global Soil Partnership – GSP) bolo znečistenie pôdy, ktoré je prevažne spôsobené ľudskou činnosťou, najmä akumuláciou chemikálií, používaných v poľnohospodárstve. Stretnutie sa konalo v sídle Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

RÍM. Vysoká koncentrácia dusíka a kovov ako arzén, kadmium, olovo alebo ortuť narúša metabolizmus rastlín, čím znižuje úrodu a ohrozuje poľnohospodársku pôdu. V potravinovom reťazci tieto prvky následne ohrozujú bezpečnosť potravín, vodné zdroje, ľudské zdravie a živobytie poľnohospodárov.

Treba zmenšiť medzery

„Znečistenie pôdy je rozmáhajúci sa problém, ale keďže existuje v mnohých podobách, jedinými možnosťami, ako zmenšiť medzery v našom poznaní, je budovanie globálnej spolupráce a zhromažďovanie spoľahlivých vedeckých dôkazov,“ povedal Ronald Vargas, predstaviteľ Odboru pôdy FAO a tajomník GSP.

„Boj so znečistením pôdy a cieľ udržateľného manažmentu pôdy sú nevyhnutné pri vyrovnávaní sa s klimatickými zmenami,“ povedal v úvodnom príhovore pred samotným valným zhromaždením Rattan Lai, prezident Medzinárodnej únie vied o pôde. „Napraviť problémy, spôsobené ľudskou činnosťou, udržateľnými postupmi si bude vyžadovať väčšie zmeny ako tie, ktoré sa udiali od vzniku poľnohospodárstva za posledných dvanásť tisícročí,“ dodal.

„Valné zhromaždenie GSP je jedinečnou a neutrálnou platformou, na ktorej môžu zúčastnené strany diskutovať o globálnych problémoch pôdy, o postupoch pri ich naprávaní a o opatreniach, potrebných na zabezpečenie zdravej pôdy, ktorá poskytne potravu pre každého,“ povedala Maria Helena Semedo, zástupkyňa generálneho riaditeľa FAO.

Tri nové iniciatívy

Valné zhromaždenie podporilo tri nové iniciatívy, zamerané na uľahčenie výmeny údajov a informácií. Sú nimi Globálny pôdny informačný systém; Globálna sieť pôdnych laboratórií, ktorá bola zriadená na koordináciu a štandardizáciu meraní medzi krajinami, a Medzinárodná sieť černozemí, ktorej spustenie umožní zlepšovať vedomostí o najúrodnejších poľnohospodárskych pôdach s vysokým obsahom uhlíka.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down