S ponukou prípravkov na ochranu rastlín, špeciálnych hnojív a biostimulátorov od renomovaných japonských a európskych výrobcov prišla na 6. ročník celoslovenského stretnutia poľnohospodárov spoločnosť Arysta LifeScience Slovakia, ktorá predstavila varianty ošetrenia najdôležitejších poľných plodín.
Ing. Peter Knap, zástupca spoločnosti Arysta LifeScience Slovakia v úvode prezentácie predstavil nový prípravok v ponuke Cyperkill Max: „Ide o inovovaný insekticíd, ktorý obsahuje dvojnásobnú koncentráciu účinnej látky cypermethrin v porovnaní s prípravkom Cyperkill 25 EC. Prednosťou novej formulácie je registrácia v oveľa širšom spektre plodín proti škodcom a vďaka vyššej koncentrácii - lepšie dávkovanie a manipulácia najmä z pohľadu pestovateľa. Pre pestovateľov bude k dispozícii v nasledujúcej sezóne.“
Z osvedčených prípravkov vyzdvihol Targa 10 EC, selektívny herbicíd, ktorý je koncentrovanejšou verziou Targy Super 5 EC. Ide o graminicíd určený na postemergentnú aplikáciu proti trávovitým burinám v dvojklíčnolistových plodinách. Ďalej predstavil herbicíd Pledge 50 WP a praxou overený biostimulátor Atonik s cieľom ukázať návštevníkom podujatia ich účinnosť vo vybraných plodinách v daných podmienkach.
„Na slovenský trh uvádzame druhý rok biostimulátor Zeal s obsahom molybdénu, zinku fosforu založený na báze morských rias, určený pre podporu rastu osivovej kukurice. Pozitívne vplýva na procesy vedúce k zvýšeniu fotosyntetickej aktivity, lepšej bilancii živín v rastline a tvorbe biomasy v kľúčových fázach vývoja kukurice, kedy dochádza bežne ku stagnácii rastu a oneskoreniu kvitnutia. V pokusoch v kukurici, ktoré sa realizovali v podmienkach Slovenska, došlo k navýšeniu úrody v priemere o viac ako 350 kg zrna na hektár v porovnaní s kontrolnými variantmi. Pri cenách osiva kukurice je tak Zeal zaujímavým produktom pre množiteľov,“ uviedol ďalej P. Knap. Odporúčaná dávka je 2,0 litre na hektár vo fáze 4 – 8 listov kukurice.
Podobného charakteru ako Zeal, je aj ďalší prípravok Rooter. V kombinácii s fosforom a draslíkom ide o veľmi účinný biostimulátor. Ovplyvňuje rast a rozvoj koreňovej hmoty repky a ozimných obilnín bez nadmernej produkcie nadzemnej biomasy, vďaka čomu porasty lepšie prezimujú a na jar lepšie naštartujú ďalší rast. Odporúčaná dávka je jeden liter na hektár na jeseň vo fáze 4 – 6 listov repky, resp. do konca odnožovania pri pšenici. Do pšenice je vhodné ho skombinovať s prípravkami na ochranu rastlín s aplikáciou vo fáze 4 - 5 listov pšenice.
Zeal ako aj Rooter sú povolené aj do systémov ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Ďalšou inováciou v ponuke je Vitavax Royal s určením na morenie osiva proti hubovým chorobám obilnín.
„V jačmeni predstavujeme našu ucelenú technológiu postavenú na morení osiva Vitavaxom Royal, v aplikácii herbicídu Optica Trio (BBCH 14) proti dvojklíčnolistovým burinám vrátane trvácich druhov, ďalej Cupran SC, čo je špeciálne meďnaté hnojivo pre plodiny s vyššími nárokmi na meď ako majú obilniny. Do neskorších fáz proti hubovým chorobám odporúčam použiť Banko 500 SC a Darcos a na celkovú podporu rastu biostimulátor Atonik,“ predstavil ošetrenie P. Knap.
Zástupca spoločnosti v pokuse predstavil aj optimálny variant ošetrenia pšenice, v ktorom na jeseň vo fáze 2 až 3 listov obilniny bol aplikovaný biostimulátor Rooter v dávke 1,0 liter na hektár a Cupran SC v dávke 0,4 litra na hektár (T1). Na jar po otvorení vegetácie proti burinám bol aplikovaný Optica Trio v dávke 2,0 litre na hektár. Vo fáze T2 proti hubovým chorobám pšenice bola použitá kombinácia prípravkov Banko 500 SC(1,0 liter) a Darcos (0,75 litra) a na podporu rastu a vitality porastu Atonik (0,6 litra). Vo fáze T3 proti chorobám klasu porast ošetrili fungicídom Darcos v dávke 0,75 litra na hektár.
Cieľom prezentácie spoločnosti Arysta LifeScience Slovakia bolo predstaviť nielen intenzívne technológie ošetrovania, ale aj účinné produkty na prírodnej báze, ktoré najmä v budúcnosti budú neoddeliteľnou súčasťou moderných technológií pestovania.