Podľa údajov Eurostatu z roku 2015 dosahujú vinohrady v Rakúsku výmeru 45 574 hektárov. Tak ako na Slovensku, aj v spolkovej krajine Burgenland za posledných 30 rokov klesla výmera vinohradov z 22 tisíc hektárov na 12 tisíc hektárov.
EISENSTADT. Tento pokles spôsobili tri príčiny. Predovšetkým to bola glykolová aféra z roku 1985, v dôsledku ktorej sa znížila spotreba vína a začala sa prejavovať nadprodukcia vína. A konečne, tak ako na Slovensku, aj v Rakúsku mladí ľudia strácali záujem o prácu vo vinohrade.
Čo to vlastne bola glykolová aféra? V záujme väčšieho predaja rakúski vinári pridávali do vína glykol, ktorý ovplyvňoval látky vo víne tým, že bolo sladšie, čo bolo v tom čase módne, a tým bolo toto víno na prvý pohľad aj cennejšie. Pri pridaní trochu skutočného vína dosiahli vyšší „efekt“, a vínu tak mohli dať prívlastok „neskorý zber“.
Na podvod sa prišlo náhodou. Jeden vinár žiadal o vrátenie DPH z obrovského množstva nakúpeného glykolu. Aj pri kontrole exportu do Nemecka sa zistilo, že sa vyváža viac vína ako sa ho vyprodukuje v rakúskych vinohradoch.
Glykol sa bežne používa ako chladiaca zmes do chladičov áut. Jedna z legiend, spojená s touto aférou, hovorí, že takto znehodnotené vína sa vraj používali aj na odstraňovanie námrazy na vysokohorských cestách v alpskej oblasti Grossglockner.
Ospravedlňujem sa rakúskym vinárom, že pripomínam túto aféru, na ktorú sú veľmi citliví. Píšem o nej len preto, lebo na jednej strane mala v krátkom období negatívny vplyv na celé rakúske vinohradníctvo a vinárstvo, no na druhej strane urýchlila ich rozvoj a prispela ku skvalitneniu produkcie vína. A konečne, táto aféra by mohla byť dobrým poučením aj pre niektorých našich slovenských vinárov.
V dôsledku škandálu z roku 1985 museli rakúski vinári zlikvidovať až 26 miliónov litrov vína. Bol to pre nich šok. Na niekoľko rokov sa takto prakticky zlikvidoval trh s rakúskych vínom. Na druhej strane to bol ale očistný proces.
V súčasnosti už rakúski vinári ročne vyvážajú viac ako 65 miliónov litrov vína hlavne do Nemecka, Švajčiarska, do USA a do Českej republiky.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)