Viac ako použitá technológia rozhoduje o úspechu pri zakladaní porastu repky olejky kvalita všetkých vykonaných prác a ich optimálny čas. Posledné dni sa nad nami zľutovalo aj počasie a takmer na celom Slovensku sme dostali celkom slušnú porciu vlahy. Pri dostatočnej vlahe a teplote pôdy zasiata repka vzchádza v priebehu piatich dní, čo sa aj deje vo viacerých lokalitách Slovenska.
Okienko odborníka
Keďže sú denné teploty v súčasnej dobe ešte stále vysoké za sprievodu intenzívneho slnečného svitu, je nutné aby si každý pestovateľ práve povzchádzanej repky dôkladne sledoval výskyty skočiek (repkovej a kapustovej), ktoré v prípade zanedbania ošetrenia dokážu v priebehu 2 až 3 dní totálne zlikvidovať práve povzchádzanú repku.
Skočka repková sa vyskytovala v porastoch dozrievajúcej repky už od konca júna a po povzchádzaní nových porastoch sa na ne sťahuje, kde okienkuje listy. Kladie vajíčka do blízkosti repiek a vyliahnuté larvy sa potom zavŕtavajú do listovej stonky a vyžierajú ju. V prípade masového výskytu môžu poškodzovať až vegetačný vrchol. Počas dlhej teplej jesene môžeme zbadať, že spodné listy žltnú. Ak príde skoro zima - zožltnuté listy nachádzame až po otvorení vegetácie. Preto si treba pri prehliadkach stonky listov na zožltnutých listoch rozrezať a pozrieť sa či sú v nich larvy, alebo či zožltnutie listov nespôsobuje nedostatok výživy. V likvidácii listovej plochy povzchádzanej repky pomáha skočke repkovej aj skočka kapustová, ktorej hlavné rozpoznávajúce znaky sú dva žlté pásy na krovkách.
Proti týmto škodcom je nutné aplikovať niektorý z povolených insekticídov. Ak je teplo a sucho aj viackrát za jeseň.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.