Spoločnosť Pioneer HI-Bred v termíne od 19.septembra do 17. októbra 2017 zorganizovala šesticu verejných zberov kukurice a to vo Vrbove, Oravskej Porube, Tornali, Lúči, Komoči a Dúbravke s cieľom predstaviť kompletné portfólio hybridov kukurice v rôznych agro-ekologických podmienkach a výrobných oblastiach naprieč Slovenskom. Pestovatelia sa tak mohli presvedčiť, ktorým materiálom sa v akých podmienkach darí v kontexte dosiahnutých úrod.
Hostí podujatia v Komoči privítal Ing. Marek Jakubec, produktový manažér spoločnosti Pioneer. V úvode informoval o prebiehajúcej fúzii spoločností DuPont a Dow AgroSciences, na základe ktorej od 1. septembra 2017 vznikla nová spoločnosť pod obchodným menom Dow –DuPont. „Keďže spoločnosť DuPont vlastní spoločnosť Pioneer - toto spojenie sa nás bezprostredne týka,“ dodal k zmenám. Výsledkom prebiehajúcich zmien bude vznik troch samostatných firiem. Z nich v divízii Agriculture s tržbami približne 19 miliárd dolárov, sa v ako čisto poľnohospodárskej firme sústredia osivá od spoločnosti DuPont Pioneer a Dow AgroSciences spolu s agrochemickými prípravkami od spoločností DuPont a Dow AgroSciences. Ďalšou akvizíciou budú Specialty products - špeciálne produkty venované okrem iného výžive. Najväčšia z trojice firiem – Materials Science s tržbami na úrovni 46 miliárd dolárov, bude zameraná na plasty a rôzne chemické výrobky.
Hostiteľ podujatia Ing. Ladislav Plauter, predseda PD Komoča vo svojom vstupe zhodnotil posledné štyri roky, ktoré boli z hľadiska priebehu počasia extrémne – „buď prevládalo sucho, ktoré vystriedal oveľa priaznivejší rok a dosiahli sme rekordné úrody.“ Ako ďalej konštatoval, v tomto roku od apríla do konca októbra v lokalite pokusu spadlo len 150 milimetrov zrážok, „našťastie v júli napršalo 75 milimetrov, práve v čase, keď to kukurica z hľadiska tvorby generatívnych orgánov potrebovala.“
Agrotechnika pokusu
Predplodinou v pokuse s hybridmi kukurice bola pšenica, po ktorej štandardne vykonali podrývanie pôdy. Na jeseň aplikovali 150 kg Amofosu, v jarnom období 300 kg močoviny a 200 kg liadku. Celkovo tak aplikovali až 210 kg dusíka, čo sa pozitívne prejavilo aj na samotných porastoch. S úrodami kukurice na zrno vyjadril L. Plauter spokojnosť: "Našim cieľom je vysoká intenzita pestovania - počíta sa každá kvapka vody a každý gram výživy."
Nástup novej generácie
V posledných štyroch rokoch spoločnosť Pioneer uviedla až 16 nových hybridov kukurice vo všetkých skorostných skupinách. Do budúceho roka plánuje zaradiť ďalších päť hybridov. „Dôvodom je počasie, ktoré sa každým rokom neustále mení na čo reagujú aj naši šľachtitelia. Vyberajú nové hybridy - lepšie prispôsobené kontinentálnej európskej klíme,“ uviedol M. Jakubec. V porovnaní s hybridmi starej generácie, za posledných desať rokov zaznamenali nové hybridy výrazný náskok v úrode od 1,3 tony z hektára. V prípade nízkych úrod na hranici rentability (5 ton pri nákladoch 750 eur/ha a cene komodity 150 eur/ha), ako tomu bolo tento rok v Bratislavskom a Trnavskom kraji, môže pestovateľ správnou voľbou hybridu výrazne vylepšiť svoj hospodársky výsledok. Výber hybridu je preto naďalej veľmi dôležitý.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.