Aj keď pojem karanténny škodlivý organizmus náš rastlinolekársky zákon neuvádza, naďalej zostáva karanténou súbor preventívnych, kontrolných, izolačných a eradikačných opatrení s cieľom zabránenia výskytu, potlačenia, zachovania alebo eradikácie populácie škodlivého organizmu na určitom území. Taktiež prieskumom výskytu škodlivých organizmov, úradný prieskum vykonávaný počas určitého obdobia na účely zistenia vlastností populácie škodlivých organizmov alebo ich výskytu a monitoringom škodlivých organizmov, sústavný proces sledovania a vyhodnocovania populácie škodlivých organizmov a ich vlastností.
Signalizačná správa
Národný monitorovací program ukladá fytoinšpektorom ÚKSÚP-u povinnosť monitorovať na území Slovenskej republiky strapku Thrips setosus (nemá zatiaľ slovenský názov) a z ostatných škodlivých strapiek monitorujeme Thrips palmi - strapka Palmiho.
Thrips setosus
V rámci EPPO regiónu bol výskyt Thrips setosus potvrdený iba v Holandsku. Ďalšie výskyty sú zaznamenané v Ázii, a to konkrétne v Indonézii (ostrov Sumatra), Japonsku a Kórei. Hostiteľské rastliny tejto strapky môžu byť rôzne, je výrazne polyfágny druh. V Japonsku bola nájdená na rastlinách papriky, uhorky, tekvice, tabaku, hrášku, sezame, rajčinách, baklažáne, zemiakoch, vike a okrasných rastlinách, napr. Abelia spathulata, Brassica olearacea var. acephala, Chrysanthemum morifolium, Dahlia, Hippeastrum, Iris, Liriope platyphylla, Oenothera, Ophiopogon jaburan, Tagetes. V Kórei bol výskyt zistený na ryži. V Holandsku sa potvrdil výskyt na rastlinách hortenzie (Hydrangea).
Široký rozsah hostiteľov
Nebezpečenstvo Thrips setosus je v tom že je prenášačom Tomato spotted wilt virus TSWV, čo je vírus, ktorý má široký rozsah hostiteľov vrátane hospodársky dôležitých druhov zeleniny a okrasných rastlín. Živí sa na listoch rastlín, na ktorých zanecháva typické príznaky – striebristé škvrny s tmavými vpichmi. V Holandsku boli pozorované aj poškodenia kvetov. Tento škodca sa neživí peľom rastlín.
Vírus TSWV je celosvetovo rozšírený. V chladnejších oblastiach sa viróza vyskytuje najmä v rýchliarňach, v teplejších oblastiach virózu možno nájsť aj v poľných podmienkach. Rozšírenie vírusu súvisí s rozšírením hlavného vektora virózy strapky západnej Frankliniella occidentalis. Rezervoárom vírusu môžu byť divo rastúce rastliny a buriny, ktoré môžu byť aj prechodným stanovišťom vektorov a vo viacročných rastlinách a trvalkách môže vírus prezimovať.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.