Ochrana ozimných obilnín, či už pšenice, alebo jačmeňa, taktiež kapusty repkovej pravej formy ozimnej si vyžaduje pozornosť pestovateľov v jesennom období. Práve o možnostiach ochrany proti chorobám a škodcom týchto dôležitých poľných plodín sme v TV Roľnícke noviny diskutovali s doc. Ing. Kamilom Hudecom, PhD. z Katedry ochrany rastlín Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Ako by ste zhodnotil faktory prostredia, najmä priebeh počasia v druhej polovici roka v kontexte s výskytom chorôb a škodcov v porastoch ozimín v jesennom období?
Jeseň je kritickým obdobím a ako sme si už za posledné roky zvykli, nestačí oziminu len zasiať, ale treba sledovať aj priebeh počasia v tomto období. Podľa údajov SHMÚ je priebeh počasia v posledných týždňoch relatívne normálny, zatiaľ sme neboli svedkami žiadnych extrémov, či už príliš teplého a suchého počasia, alebo nedostatku zrážok. Takže čo sa týka jeho vplyvu na výskyt chorôb a škodcov sa tohtoročné počasie na jeseň zatiaľ nevymyká dlhodobému normálu.
Prvou otázkou v súvislosti s ochranou je však termín sejby. V praxi sa vedú neustále polemiky, kedy oziminy zasiať, či pred agrotechnickým termínom, v termíne, alebo po termíne, platnom pre príslušnú oblasť. Aký vplyv má termín sejby na výskyt škodcov, ale aj chorôb v porastoch ozimín?
Agrotechnický termín sejby je dlhodobo odsledovaný, ide o termín, ktorý je pre konkrétnu výrobnú oblasť najvhodnejší. Z dlhodobého hľadiska nie je o čom diskutovať - agrotechnický termín treba dodržať. Samozrejme sú výnimky, napr. v roku s nadpriemerne teplou jeseňou sa spravidla ukáže, že neskoršie termíny sejby boli vhodnejšie, pretože výskyt chorôb a škodcov bol nižší. Alebo naopak, v roku s príliš skorým príchodom mrazov a silnou zimou, sú skoré sejby výhodnejšie. Typickým príkladom je výskyt viróz v porastoch ozimín, v prípade ktorých sa v extrémnych rokoch na priebeh počasia ukázalo, že posunutie sejby o 1 - 2 týždne neskôr oproti agrotechnickému termínu bolo výhodnejšie. Odporúčam pohybovať sa v hraniciach agrotechnického termínu pre príslušnú výrobnú oblasť, plus mínus 1 - 2 týždne, čo často v praxi pestovatelia aj uplatňujú.
Najdôležitejšími a najnebezpečnejšími chorobami obilnín na jeseň sú virózy, za ktorými treba hľadať vošky. Aké sú symptómy týchto ochorení? Ako treba postupovať ak sa v porastoch ozimných obilnín začnú vyskytovať vošky, alebo cikádky vo väčšom počte, resp. hrozí ich väčšie rozšírenie.
Ide o zaujímavú tému, pri ktorej sa vrátim do minulosti. Pred rokom 2001 virózy na obilninách nikto nesledoval. Avšak prelom rokov 2001/2002 nás poučil, že v ochrane rastlín príde vždy niečo nové a možno si aj čitatelia pamätajú, že to bol rok, kedy bol extrémny výskyt viróz na oziminách - hlavne na ozimnom jačmeni, menej na ozimnej pšenici.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.