Mzdy tvoria rozhodujúcu zložku nákladov práce (a tým i celkových nákladov výrobkov a služieb). Pokles miezd v poľnohospodárstve v porovnaní s inými odvetviami sa začal už po roku 1992. Spomedzi ostatných odvetví bolo tempo rastu miezd jedno z najnižších. Treba však spresniť, že v poľnohospodárstve s veľmi nízkymi mzdami je tempo rastu ukazovateľom relatívnym, pretože porovnávací základ je nízky.
Mzda nesmie byť nižšia ako je minimálna mzda. Výšku minimálnej mzdy ustanovuje nariadenie vlády na obdobie od januára do decembra príslušného roku.
Priemerná mzda zamestnanca v poľnohospodárstve bola v roku 2016 o 73 percent vyššia ako minimálna mzda. Priemerná mesačná mzda vedúcich technicko-hospodárskych pracovníkov (THP) prevyšuje minimálnu mzdu o 165 percent. Najvyššie priemerné mesačné mzdy v roku 2016 dosahovali zamestnanci v akciových spoločnostiach (táto právna forma mala i najvyššiu dynamiku rastu miezd).
Nízke priemerné mzdy sú výsledkom najmä nízkej dôchodkovosti rezortu. Ovplyvňuje ich však aj značná nerovnomernosť potreby práce v určitých obdobiach roka a stále nízka technická úroveň výroby.
Nižšia úroveň miezd v poľnohospodárstve v porovnaní s inými rezortmi sa najvýraznejšie prejavuje u najkvalifikovanejších profesií. Záujem vzdelaných mladých ľudí o prácu v tomto odvetví je tak značne limitovaný. S problémami, spôsobenými neatraktívnosťou práce v poľnohospodárstve, bojuje i poľnohospodárske školstvo.
Mzdová diferenciácia
Priemerná mzda manuálnych zamestnancov v organizáciách s 20 a viac zamestnancami dosiahla v roku 2016 v poľnohospodárstve 786 eur. Manuálni pracovníci v poľnohospodárstve dosahovali oproti vedúcim technickým a administratívnym pracovníkom v uvedenom roku len 73 percent z ich priemerných zárobkov. Vývoj priemerných miezd medzi manuálnymi pracovníkmi a vedúcimi technickými a administratívnymi pracovníkmi za obdobie rokov 1993 až 2016 ukazuje na mierne zvyšovanie mzdovej diferenciácie.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)