12.12.2017 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Siedme Slovenské rastlinolekárske dni (II.)

Slovenská rastlinolekárska spoločnosť v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a s ďalšími partnermi zorganizovala v Nitre v polovici októbra už po siedmykrát slovenské rastlinolekárske dni pod názvom „Bezpečnosť a účinnosť v ochrane rastlín“. Ich súčasťou okrem iného bola aj praktická ukážka aplikácie biologických prípravkov dronom.

Projekty s využívaním dronov

„Neodmysliteľnou súčasťou ochrany niektorých plodín proti škodlivým činiteľom sa stáva používanie dronov. Táto metóda aplikácie prípravkov na ochranu rastlín má jednoznačne budúcnosť,“ uviedol Dipl. Ing. Michael Glösmann, odborný poradca RWA Raiffeisen Ware Austria, AG a predstavil trojročné skúsenosti s využívaním dronov nielen v ochrane rastlín. Jeden z prvých projektov spoločnosti, ktorého súčasťou bolo využitie dronu, bol zameraný na automatické odoberanie vzoriek pôdy pomocou systému GPS. V druhom riešenom projekte rozpracovali využívanie dronov v ochrane rastlín.

M. Glösmann počas prezentácie predstavil dron, určený na aplikáciu biologických prípravkov na ochranu rastlín, konkrétne kukurice siatej. Ako ďalej uviedol, v Rakúsku je vijačka kukuričná významný škodca kukurice siatej, proti ktorému sa porasty kukurice veľmi ťažko chránia. Jednou z metód ochrany je biologická ochrana kukurice pomocou vajíčkového parazitoida z rodu Trichogramma, ktorá sa vo svete dlhodobo využíva, je vysoko účinná a porovnateľná s chemickou ochranou. „Táto metóda ochrany spojená s aplikáciou biologického prípravku dronom je v Rakúsku zaujímavá najmä pre tých farmárov, ktorí uplatňujú bezorbový systém spracovania pôdy. Taktiež pre ekologicky hospodáriacich farmárov, ktorých podiel v poslednej dobe prudko vzrástol, aktuálne na 23 percent zo všetkých fariem v Rakúsku,“ dodal Glösmann.

Parametre ošetrenia

Dron, ktorý M. Glösmann predstavil v rámci demonštrácie, má 6 fixných rotorov, nabíjateľnú batériu s hmotnosťou približne jeden kilogram. V spodnej časti dronu je umiestnený box pre kapsule. Jednorazová náplň obsahuje približne tisíc kapslí. Samotná kapsula má štyri otvory, cez ktoré sa organizmy vajíčkového parazitoida dostanú von. V jednej kapsuly sa nachádza približne 1 000 jedincov uvedeného parazitoida. Obal kapsule je z biologicky degradovateľného materiálu a je tak šetrný k životnému prostrediu.

Pomocou jednej aplikácie ošetríme približne 10 hektárov, pretože na ošetrenie jedného hektára kukuričného poľa je potrebných 100 kapslí.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down