23.01.2018 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie osiva jačmeňa siateho jarného

Na ochranu osiva jarného jačmeňa použite prednostne biologický prípravok, ktorý účinkuje ako spúšťač indukovanej rezistencie proti hubovým chorobám, prípravok na suché morenie s obsahom oospór húb Pythium oligandrum Drechsler. Počas roka 2017 pribudli nové prípravky na ochranu osiva proti hubovým chorobám a živočíšnym škodcom s chemickými účinnými látkami.

Signalizačná správa

Morenie osiva

V jarnom jačmeni je to prípravok s obsahom účinnej látky tebuconazole, systemický fungicíd s preventívnym a kuratívnym účinkom. Tebuconazole (rovnako ako ostatné triazoly) pôsobí na membránové funkcie huby a inhibuje biosyntézu vzniku sterolov. To spôsobuje disfunkciu membrány, čo vedie k hromadeniu mastných kyselín a k ďalším oslabujúcim efektom. Je to moridlo vo forme stabilnej suspenzie na ochranu osiva pšenice a jačmeňa proti hubovým chorobám. Ošetrenie semien moridlom je prvý krok zameraný na zlepšenie zdravia rastlín, pretože ovplyvňuje počiatočný vývoj rastlín. Je zodpovedné za ich stav, ktorý umožňuje ovplyvňovať úroveň úrody počas neskorších fáz rastu a vývoja. Prípravok sa môže aplikovať len technologickým postupom, platným pre daný typ aplikačného zariadenia, je určený na aplikáciu priamo na semená za použitia bežných zariadení na ošetrenie osiva. Moričky musia byť kalibrované. Používajte len osivo s vyhovujúcimi semenárskymi parametrami a mechanicky nepoškodené! Neaplikujte prípravok na popraskané, rozdelené alebo naklíčené osivo. Dávka vody závisí od typu moričky. Osivo treba vysiať do jedného mesiaca po morení a nemalo by byť použité v ďalšej sezóne. Maximálny počet aplikácií za vegetáciu je jedenkrát pri výsevku max. 200 kg na hektár. Účinkuje na choroby jarného jačmeňa prenosné osivom: prašná sneť jačmenná, prúžkovitosť jačmeňa, fuzariózy, pleseň snežná.

K dispozícii je ďalšie nové moridlo s dvomi účinnými látkami zo skupiny azolov: prothioconazole a tebuconazole. Prothioconazole je účinná látka, patriaca do chemickej skupiny účinných látok triazolinthionov, ktorá je svojím spôsobom účinku zaradená medzi zástupcov inhibítorov demethylácie ergosterolov (skupina DMI). Tebuconazole je účinná látka zo skupiny triazolov, pôsobí ako inhibítor demethylácie (DMI) v rámci biosyntézy sterolov hubových patogénov. K zvýšeniu spoľahlivosti fungicídneho účinku a minimalizácii rizika vzniku rezistencie prispieva to, že oproti bežným azolom zasahuje do tvorby ergosterolu na viacerých miestach. V jarnom jačmeni účinkuje na hnedú (helmintospóriovú škvrnitosť jačmeňa, fuzariózy a prúžkovitosť jačmeňa.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down