30.01.2018 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Niektoré zásady prípravy pôdy pred sejbou jarín

Na začiatku jari je stav pôdy na pozemku výsledkom predchádzajúceho spôsobu obrábania pôdy na jeseň a pôsobenia poveternostných činiteľov zimného obdobia. Pri technickom zabezpečovaní pracovných operácií jarného predsejbového obrábania pôdy v podstate nadväzujeme na jesenné základné obrábanie pôdy, ktorého účinky na pôdu sú ovplyvnené obdobím zimného kľudu.

Udržať štruktúrny stav pôdy

Za základnú úlohu prípravy pôdy, bez ohľadu na konkrétny druh jarnej plodiny, ktorá bude následne na pozemku vysiata, považujeme udržanie štruktúrneho stavu pôdy. Pred sejbou jarných plodín je potrebné predovšetkým urovnať povrch pôdy po jej základnom obrábaní, pripraviť podmienky pre uloženie osiva do požadovanej hĺbky, potláčať vzchádzajúce buriny, prípadne zapraviť priemyselné hnojivá a pesticídy do pôdy. V priebehu zimného obdobia má pôda vplyvom snehových a dažďových zrážok, ako aj vplyvom mrazu a opakovaného striedania vyšších a nižších teplôt vyššiu vlhkosť. Po preschnutí sa pôda na jar tiež vyznačuje zvýšenou drobivosťou a kyprosťou. V takomto stave je vysoko citlivá na mechanické zásahy používaného náradia a na zhutňovanie povrchovej vrstvy vplyvom prejazdov strojovej techniky. Každý zásah pracovného orgánu stroja do pôdy vedie k uvoľňovaniu vlahy z pôdy, ktorá môže chýbať pri napučiavaní, klíčení a vzchádzaní osív.

Zachovanie a zlepšenie pôdnej štruktúry možno zabezpečiť redukovaním počtov prejazdov strojov po pôde pri súčasnom obmedzovaní utláčania povrchovej vrstvy pôdy pneumatikami traktorov (pri predsejbovej príprave a sejbe preto používame dvojmontáže pneumatík, správne hustíme, prípadne pásové podvozky). V centre pozornosti je postupné vyrovnávanie mikroreliéfu pôdy ako základnej podmienky pre kvalitné sejbové lôžko. V podstate to znamená, že v hĺbke 3 - 4 centimetre sa má v pôde vytvoriť medzivrstva, ktorá oddelí povrchovú nakyprenú vrstvu pôdy od spodnej utlačenejšej vrstvy pôdy, v ktorej vzlína pôdna vlaha a neskôr bude zásobovať korienky vysiatej kultúrnej plodiny vodou.

Uplatňovanie rôznych technológií

Pri výbere a príprave pozemku na realizáciu minimalizačných a pôdoochranných systémov prípravy pôdy sa môžeme stretnúť s väčším tlakom burín a sťažením ich regulácie. Preto je nutné vybrať dlhodobo nezaburinený pozemok. Na jar klíčiace buriny ničíme už pri samotnej príprave pôdy, ale aj v neskoršom období počas vegetácie. Kvalitnou prípravou pôdy významne podporujeme poľnú vzchádzavosť pre priame sejby plodiny. Vrchná vrstva pôdy (30 – 40 mm) má mať jemnú drobnohrudkovitú štruktúru. Pod touto vrstvou sa vyžaduje primerane utvorený profil s kapilárnym prísunom pôdnej vlahy k vysiatemu osivu alebo vysadenej rastline. Pri dodržiavaní agrotechnických termínov s ohľadom na počasie, vlhkosť pôdy, môžeme minimalizovať zásahy do pôdy. Tým šetríme kvalitu pôdy, energiu, stroje, pracovné sily a finančné prostriedky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down