30.01.2018 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Aká bude budúcnosť slovenského zeleninárstva"

Pod týmto názvom sa v Mojmírovciach koncom novembra minulého roka uskutočnilo stretnutie pestovateľov zeleniny, zástupcov obchodu, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS) s cieľom zhodnotiť aktuálny stav pestovania zeleniny na Slovensku v kontexte jeho ďalšieho vývoja a hľadania riešení.

Spoločný cieľ

Hostí odborného seminára privítal Ing. Jozef Šumichrast, PhD., riaditeľ ZZZS, ktorý zároveň viedol diskusiu k nastoleným témam.

Prvý diskusný blok bol venovaný aktuálnemu stavu slovenského zeleninárstva, jeho budúcemu vývoju s cieľom hľadania riešení.

Ing. Oliver Šiatkovský, predseda  ZZZS v úvode svojho vstupu skonštatoval nepriaznivý stav v pestovaní zeleniny a zemiakov na Slovensku: „Už dlhšie obdobie zeleninárov na Slovensku skôr ubúda ako pribúda. Je to dôvod prečo sme v roku 2017 založili nový Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska, kam sme pretransformovali Zväz integrovanej produkcie zeleniny a Zeleninársku úniu Slovenska.  Všetci totiž máme jeden spoločný cieľ, ktorým je  zvýšiť množstvo vyprodukovanej zeleniny a zvýšiť sebestačnosť v zelenine na Slovensku, preto treba vystupovať spoločne.“

J. Šumichrast ako východisko k témam pripomenul „Koncepciu rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 – 2020“, kde sa hovorí o zvyšovaní pestovateľských plôch zeleniny aj zemiakov. Aj podľa analýzy zameranej na pestovateľské výmery a produkciu zeleniny a zemiakov, ktorú vypracoval ZZZS, je trend negatívny. Klesajú pestovateľské výmery ako zemiakov, tak aj zeleniny, v súčasnosti na približne 8 400 hektárov. Na otázku, či má slovenské zeleninárstvo a zemiakarstvo budúcnosť, O. Šiatkovský odpovedal: „Na Slovensku máme veľký pestovateľský potenciál. Musíme však konštatovať, že za posledné roky cez to všetko, aj keď pestovanie zeleniny je prioritou vlády, jej výroba naďalej klesá.“ Ing. Juraj Mačaj, dlhoročný pestovateľ zeleniny a zemiakov sa vyjadril: „Kde je dopyt po zelenine, je priestor aj pre ponuku. Spotrebitelia chcú lokálnu produkciu zeleniny.“ Pričom načrtol, že pestovateľov čakajú veľké výzvy ako je dostupnosť pôdy, nerozdrobovanie pozemkov a zabezpečenie funkčnosti závlah. Ing. Alena Andrejiová, PhD., vedúca Katedry zeleninárstva, Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vo svojej prezentácii predstavila  výskumné aktivity FZKI zamerané napr. na optimalizácie technológií pestovania, pestovanie nových - menej známych druhov zeleniny. Na druhom stupni vysokoškolského štúdia plánujú začať duálnu formu vzdelávania a zapojiť tak študentov do praxe konkrétnych firiem. Za neuspokojivé považuje nízky podiel absolventov v praxi. Podľa O. Šiatkovského, bez kvalitne pripravených mladých odborníkov nie je možné budovať akýkoľvek sektor, teda ani oblasť zeleninárstva. Za kritické považuje stav spracovateľského priemyslu, ktorý je ďalšou brzdou v rozvoji pestovania zeleniny u nás.

Priestor pre pestovanie zeleniny a zemiakov

Príkladom úspešnej spoločnosti, ktorá sa presadila v pestovaní zemiakov a zeleniny je AGROMAČAJ, a. s., ktorej konateľ J. Mačaj predstavil činnosť a ďalší priestor pre rozvoj: „S pestovaním zemiakov sme začínali ešte v roku 1991. V ich pestovaní vidíme aj naďalej veľký potenciál a preto výmeru zemiakov neustále zvyšujeme, v roku 2018 až na 780 hektárov.“ Priestor pre pestovanie zemiakov tu je, pretože podiel dovozu je stále vysoký. Ako ďalej objasňuje, je to podmienené obrovskými investíciami do ďalších pozemkov, do vybudovania závlah, skladov, techniky a taktiež vyhľadávania schopných ľudí. „Druhou našou silnou plodinou je cibuľa, kde rovnako každoročne zvyšujeme pestovateľské plochy, v tomto roku až na 480 hektárov. Priestor vidíme aj v pestovaní cesnaku, pretože dopyt je obrovský. V našej spoločnosti ho intenzívne pestujeme tri roky. Rastúci dopyt vidíme po listovej zelenine, koreňovej zelenine, najmä petržlene,“ dodal J. Mačaj. Limity v pestovaní niektorých druhov zeleniny vidí práve v možnostiach zavlažovania a celkovo meniacich sa podmienkach prostredia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down