V predchádzajúcich signalizáciách sme sa venovali ošetrovaniu osiva obilnín, strukovín a olejnín najmä proti hubovým chorobám. Zemiakovú sadbu je tiež možné ošetriť proti niektorým chorobám, dokonca pred vločkovitosťou je možné zemiaky ochrániť len morením, ale je tu aj veľký výber moridiel proti živočíšnym škodcom.
signalizačná správa
Morenie sadby proti chorobám
Koreňomorka zemiaková syn. vločkovitosť zemiakov (Thanatephorus cucumeris anamorfa Rhizoctonia solani) sa šíri zo sklerócií huby alebo z mycélia, ktoré prežíva v pôde ako súčasť bežnej mikroflóry. Najvhodnejšie podmienky pre šírenie sú teploty 10 - 12°C, vlhké, studené a málo prevzdušnené pôdy. Skleróciá sa na hľuzách začínajú tvoriť na začiatku dozrievania hľúz. Škody sú väčšie v ťažkých, vlhkých a málo výhrevných pôdach a v rokoch s chladnou a vlhkou jarou. Príznaky sa objavujú už na začiatku klíčenia hľúz v podobe hnedých až čiernych hľúz, klíčky zahnívajú. Neskôr sú napadnuté vodivé pletivá a je narušený tok asimilátov, hľuzy sú drobné, nevyrovnané, deformované a tvoria sa blízko povrchu pôdy, čo spôsobuje ich zelenanie. Rastliny žltnú, skôr kvitnú a vrcholové lístky sa pozdĺžne zvinujú. Vo vlhkom počasí sa niekedy tvoria na stonkách na úrovni pôdy biele mycéliové povlaky a tieto povlaky sa tvoria spolu so skleróciami v podobe vločiek aj na hľuzách. Čím dlhšie je obdobie od odumretia vňate a zberom hľúz, tým je výskyt sklerócií vyšší. Odporúča sa nepestovať náchylné odrody v ťažkých a menej výhrevných pôdach. Vysádzať do vyhriatej pôdy, šetrná manipulácia s hľuzami, rýchly zber, skladovanie, ktoré zabezpečí suchý povrch hľúz. Vhodná predplodina, správna agrotechnika. Jediný spôsob boja je morenie hľúz. Autorizované moridlá s účinnými látkami sú mancozeb (autorizovaný je aj na fuzariózy), fludioxonil, pencycuron, imidacloprid + pencycuron aj proti živočíšnym škodcom, posilnený pencycuron + protioconazole a často opisovaný spúšťač indukovanej rezistencie proti hubovým chorobám na suché morenie zemiakovej sadby s obsahom oospór Pythium oligandrum Drechsler.
Charakteristika účinných látok
Fludioxonil je širokospektrálna kontaktne pôsobiaca účinná látka patriaca do skupiny phenylpyrolov. Jej príjem hľuzami zemiakov je limitovaný, čo zvyšuje jej kontaktnú aktivitu na povrchu zemiakových hľúz. Fludioxonil kontroluje ekonomicky dôležité choroby, ktoré spôsobujú huby z triedy Basidiomycetes ako Rhizoctonia solani. Obsahuje ho fungicídne moridlo pôsobiace proti chorobám prenosných hľuzami a pôdou, ktoré negatívne ovplyvňujú vzchádzanie rastlín, následne úrodu a kvalitu zbieraných zemiakových hľúz. S cieľom redukcie možnosti vzniku rezistentných rás húb k účinnej látke fludioxonil, neodporúčame moriť moridlom zemiakové sadivo vyšších generácii množenia. Moridlo musí byť z hľadiska zvýšenia kvality namorenia zemiakových hľúz pri aplikácii riedené vodou. Odporúčaný maximálny objem moriacej suspenzie je 2 litre na tonu zemiakového sadiva. Moridlo je odporúčané na morenie certifikovaného zemiakového sadiva určeného na výrobu konzumných zemiakov. Zemiakové sadivo musí byť zbavené nadbytočného množstva pôdy, hľuzy by mali mať scelené všetky poranenia pokožkových pletív. V prípade morenia predklíčených hľúz dajte pozor, aby nedošlo k poškodeniu klíčkov.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.