Štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica a ich partnerská organizácia Ipoly Erdö Zrt. z Maďarska pokračujú v projekte, ktorý je zameraný na obnovu prirodzených lesov v Štiavnických vrchoch a na Krupinskej planine ako aj v maďarských pohoriach Börzsöny a Cserhát. O podrobnostiach informovali predstavitelia týchto inštitúcií v uplynulých dňoch zástupcov masmédií.
LEVICE. V rámci dvojročného cezhraničného projektu s názvom Spoločné napomáhanie prirodzeným lesom slovenskí a maďarskí lesníci zastabilizujú ohrozené cezhraničné homogenizované „rovnoveké“ lesy a prevedú ich na pôvodné, druhovo rozmanité, heterogénne a najmä „rôznoveké“ lesné porasty. Okrem toho spropagujú miesta realizácie tohto projektu a dobudujú turistickú infraštruktúru v turisticky vyhľadávanej lokalite Počúvadlo ako aj v maďarskom Romhány. Sľubujú si od toho zvýšenie atraktívnosti a tým aj návštevnosti oboch regiónov.
Ako v uplynulých dňoch redakciu týždenníka Roľnícke noviny informoval JUDr. PhDr. Marián Nosáľ, PhD., vedúci Odboru komunikácie v š. p. Lesy SR Banská Bystrica, „plánovaný rozpočet projektu predstavuje sumu 778 106,52 eura, pričom Lesy SR doň prispejú sumou 36 782,32 eura, zo štátneho rozpočtu SR pôjde 80 037,74 eura a 85 percent z plánovaných prostriedkov, teda 661 390,54 eura, bude poskytnutých z Európskeho fondu regionálneho rozvoja“.
Práve v oblasti Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny, ale aj v maďarských pohoriach Börzsöny a Cserhát, sa nachádzajú pomerne rozsiahle poškodené a zanedbané lesné porasty. Motívom na realizáciu tohto projektu bolo to, aby sa pestovateľskými zásahmi zabezpečilo zachovanie a rozvoj lesných zdrojov na týchto územiach.
V pôvodnom zložení lesov na území Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny sa v minulosti výrazne zmenšilo zastúpenie hlavných listnatých drevín, najmä buka a duba. A na niektorých miestach sú nárasty duba a buka poškodené až do takej miery, že začali byť prerastané hrabom, agátom a jaseňom. Avšak - ako pripomínajú lesníci - potenciál na obnovu pôvodných lesných porastov tu je, pretože na tomto území sa nachádza kvalitný ekotyp duba i buka.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)