20.04.2018 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nálet blyskáčika do porastov repky olejky

Bezprostredne po škodlivosti stonkových krytonosov, treba sústrediť pozornosť na nálet blyskáčika repkového (Meligethes aeneus) na zelené súkvetia repky olejky. Dobrým znakom, že treba pozorovať nálety blyskáčika repkového na repku olejku, je rozkvitnutie púpavy.

Signalizačná správa

Sledujte výskyt imág

Pri použití insekticídov sa riaďte podľa jeho skutočného výskytu. Kritické čísla sú rôzne: keď sú zelené kvetné puky ešte zakryté, je prah 1 - 2 imága na rastlinu, dva týždne pred kvitnutím 4 imága na rastlinu, tesne pred kvitnutím 5 - 6 imág na rastlinu. Počet imág sa zisťuje na 20 miestach na vrchole súkvetí piatich rastlín, spolu je to sto súkvetí. Zvlášť sa hodnotí obvod porastu do hĺbky 50 až 100 metrov a zvlášť vnútro porastu. Odpočty robte ráno (za chladu), ak teploty cez deň dosiahli nad 12°C, odberom sto kvetenstiev do nepriepustných vreciek. Jarná repka má prah škodlivosti dve imága na rastlinu v štádiu puku.

Chrobák je 2 - 2,5 milimetra dlhý, krovky má tmavo zelené alebo modré. Nos je zakrivený a ochlpený. Larvy sú belavé, beznohé, 6 - 7 milimetrov dlhé. Imága prezimujú plytko v pôde alebo pod lístím. Pri teplote 12°C prelietajú na repku, samičky po žere kladú vajíčka do najväčších púčikov. Samička kladie okolo 250 vajíčok. Larvy sa liahnu za 4 až 9 dní a po dospení padajú na zem, kde sa kuklia. Mladé chrobáky sa objavujú na začiatku leta, po úživnom žere na rôznych rastlinách koncom augusta prechádzajú na zimoviská. Počas zimy majú úmrtnosť až 85 - 98 percent. Má jednu generáciu do roka. Škodlivosť je v tom, že imága poškodzujú kvetné puky, aby sa prehrýzli k peľu, alebo do nich nakládli vajíčka, čím ich úplne znehodnotia. Imága aj larvy sa živia výlučne peľom. Po rozkvitnutí repky ich škodlivosť končí, lebo majú zabezpečený dostatok voľne prístupného peľu. Prirodzenými nepriateľmi lariev blyskáčika je blanokrídly parazitický hmyz.

Ochrana porastov

Autorizované prípravky na ošetrenie repky ozimnej aj jarnej proti blyskáčikom sú s účinnými látkami zo skupiny pyretroidov: alpha-cypermethrin, cypermethrin, beta-cyfluthrin, deltamethrin, gamma- cyhalothrin, zeta-cypermethrin, lambda-cyhalothrin, tieto striedajte s účinnými látkami z iných chemických skupín: etofenprox, acetamiprid, esfenvalerate, chlorpyrifos-methyl, tau-fluvalinate, indoxacarb, thiacloprid, malathion a čistý chlorpyrifos.

Platí zásada neošetrovať porasty vtedy, ak sa na nich zdržiavajú včely, alebo sa porasty nachádzajú v letovej dráhe včiel, po ktorej práve lietajú.

Viac sa dočítate v Roľníckych ovinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down