30.04.2018 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S mozoľmi na rukách sa nedajú zarobiť veľké peniaze

Niečo je zhnité v štáte dánskom. Týmito slovami sa začína odvíjať dej historickej drámy s názvom Hamlet zo 17. storočia, ktorú napísal William Shakespeare. Presne tie isté slová by sa dali aplikovať aj na súčasné dianie na Slovensku, len by to znelo asi takto: „Niečo je zhnité v štáte slovenskom...“

Slová ako pizza, more, hory, cestoviny, víno a mafia určite v každom z nás evokujú krajinu s názvom Taliansko.

Slová ako Tatry, bryndza, pracovití ľudia a eurofondy v súčasnej dobe asi každému evokujú krajinu s názvom Slovensko.

Vzájomnou interakciou posledných dvoch slovných spojení v charakteristike oboch krajín vzniká niečo ako výbušná zmes, ktorá vyvrcholila násilným aktom, ktorý sa nikdy nemal stať.

Nemali by sme klamať sami seba, alebo nalejme si čistého vína: milióny eur, tečúce z príslušných eurofondov, sú živnou pôdou na páchanie korupcie a na obohacovanie sa peniazmi, ktoré mali byť použité úplne ináč a cielene.

Lenže eurofondy sa, žiaľ, masívne zneužívajú či už pri výstavbe diaľnic, v rámci výskumných projektov v rezorte školstva alebo v konečnom dôsledku sa finančné toky, určené do poľnohospodárstva, často minú tak, ako sa minúť nemajú.

V tomto kontexte je však potrebné hlboko sa ospravedlniť poctivým farmárom, ktorí či už za svoje alebo za podporné prostriedky z eurofondov v pote tváre budujú svoje farmy, čo na mnohých miestach na Slovensku aj naozaj vidieť.

Na druhej strane sú tu však i takzvaní podnikatelia, niekedy i cudzokrajného pôvodu, ktorí ľahko zarobené peniaze presunú na svoje osobné účty, a časť podielov z tejto úspešnej transakcie podajú v igelitke príslušnému činovníkovi.

Nemám tým na mysli iba súčasnú vládnu koalíciu; myslím tým všetkých tam hore, pretože - nerobme si ilúzie – niektorí politici kradli, kradnú a kradnúť budú; a ide iba o to, aby to bolo v únosnej miere a aby preto nebodaj nezomierali nevinní ľudia, ktorí im stúpili na otlak.

Nie nadarmo sa hovorí, že dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa krčah nerozbije. Ten „náš krčah“ sa rozbil skôr, ako sa aktéri na oboch stranách politickej bariéry nazdávali.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down