17.05.2018 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrovanie repky proti šešuľovým škodcom

Letné, slnečné počasie urýchlilo kvitnutie repky olejky, preto proti blyskáčikom na repke nebolo treba ošetrovať - rýchlo rozkvitla. Hneď ako sa začnú tvoriť prvé šešule, hrozí ich poškodenie šešuľovými škodcami.

Signalizačná správa

Krytonos šešuľový

Je najmenší z krytonosov na repke. Imágo má veľkosť 2,5 až 3 milimetre, larva je o niečo väčšia 3 až 4,5 milimetra. Prezimujú chrobáky, ktoré sa na porastoch objavujú začiatkom kvitnutia repky. Prelet na repku podporuje teplé počasie v období kvitnutia repky. Samičky po krátkom úživnom žere kladú po jednom vajíčku do mladých šešúľ. Na tento účel vyhrýzajú do šešúľ otvory, ktoré neskôr zacelia. Larvy sa liahnu asi po týždni. Jedna larva zničí asi štvrtinu semien v šešuli. Po mesiaci šešule opúšťajú, zakuklia sa a nové chrobáky sa vyliahnu v auguste. Má jednu generáciu do roka.

Krytonosy majú množstvo prirodzených nepriateľov, ktorých treba chrániť cieleným používaním insekticídov. Účinná metóda je využitie lákacích rastlín na okrajoch porastov, ktoré skôr rozkvitnú, krytonosy do nich naletia a týmto spôsobom sú uchránené parazitoidy, ktoré potom letia do samotného porastu a napádajú zostatok krytonosov.

Insekticídy je možné aplikovať od fázy žltého púčika do konca plného kvitnutia. Ošetrenie je spoločné aj pre byľomora kelového.

Prah škodlivosti je rôzny: do začiatku kvitnutia jeden chrobák na rastlinu, od začiatku kvitnutia pri nízkom výskyte byľomora tiež jeden chrobák na rastlinu a pri silnom výskyte byľomora jeden chrobák na dve rastliny. Pozoruje sa 4x25 súkvetí vyklepávaním chrobákov na dlaň, keď je porast suchý, pri teplote nad 15ºC a bezvetrí.

Z insekticídov sú autorizované prípravky na báze acetamipridu, deltamethrinu, kombinácie deltamethrin + thiacloprid, čistý etofenprox, gamma-cyhalothrin, lambda-cyhalothrin, thiacloprid, zeta-cypermethrin a beta-cyfluthrin.

Byľomor kelový

Imága sú malé komáriky veľkosti 1,2 - 1,5 milimetra. Larvy sú drobné, belavé a bezhlavé. Byľomor prezimuje v štádiu kukly tesne pod povrchom pôdy, časť kukiel zostáva v pôde až päť rokov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down