12.06.2018 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rovnomerná aplikácia priemyselných hnojív

Hnojenie ako také je jedným zo základných predpokladov pre vznik vysokej a kvalitnej úrody. Rastliny vždy počas ich vegetačnej doby odčerpávajú z pôdy živiny v nemalom množstve. Tieto živiny je potrebné do pôdy nejakým spôsobom aj vrátiť. Keďže živočíšna výroba na Slovensku v niekoľkých posledných desaťročiach z rozdielnych príčin poklesla, nadobúda hnojenie priemyselnými hnojivami stále väčší význam.

Súčasné moderné výkonné odrody a hybridy pestovaných plodín vyžadujú popri dodržaní dávok hnojív aj čoraz vyššie nároky na rovnomernosť a presnosť ich aplikácie. Pri zvýšenej dávke a veľkých prekryvoch môže rastlina reagovať na túto zvýšenú dávku negatívnym spôsobom. Zvýšená koncentrácia niektorých prvkov môže pôsobiť fytotoxicky a môže zabrzdiť príjem železa, draslíka a ďalších prvkov. Ak prekrytie nastane pri aplikácii dusíka, môžu vzniknúť pásy prehnojenia , ktoré zapríčiňujú silnejší rast. To môže byť príčinou následného nerovnomerného dozrievania porastu, čo môže byť problémom aj pri konečnom zbere. Napríklad pri aplikácii do sladovníckeho jačmeňa je kvalitná aplikácia hnojiva kľúčová otázka, pretože môže dôjsť k situácii, keď výsledný zberaný produkt nebude vyhovovať požiadavkám na kvalitu. Takýto problém s prehnojením je negatívny aj v štádiu rastu, kedy je potrebné vykonať aj chemické zásahy na ochranu rastlín. Riziko použitia pesticídov a morforegulátorov rastu v prípadoch prehnojených pásov spočíva v tom, že niektoré prípravky sú limitované fázami rastu, v ktorých je možné ich použiť a tým pádom nerovnomernosť porastu môže byť potencionálnym nebezpečenstvom, v lepšom prípade „len“ príčinou neeefektívne vynaložených nákladov na ochranu.

Je možné nájsť teda viacero dôvodov, prečo by mal každý dobrý hospodár dbať na kvalitnú aplikáciu priemyselných hnojív. Jedným z nich je samozrejme aj úspora finančných prostriedkov, ktorú dosiahneme jedine presnou a rovnomernou aplikáciou a minimom prekryvov pri rozhadzovaní, resp. aplikácii priemyselných hnojív.

Ktoré rozmetadlá sú tie „pravé“?

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 23

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down