Každý poľnohospodár je človek, ktorý aj keď ho niekedy dosiahnuté úrody pestovaných plodín v práve končiacom sa vegetačnom období sklamú (pre neovplyvniteľné faktoroy), kráča ďalej a už zakladá nové porasty pre nasledujúce vegetačné obdobie s nádejou, že ten ďalší rok bude úspešnejší.
Od výberu predplodiny
Jednou z prvých úloh pri zakladaní nových porastov, je výber vhodnej predplodiny, ktorá môže značne ovplyvniť ďalší vývoj repky. Je pravdou, že v súčasnej dobe vybrať vhodnú predplodinu je umenie, keďže niekdajší klasický osevný postup sa už v súčasnej dobe „nenosí“. Takzvaný úzky osevný postup, t. j. pestovanie repky (alebo slnečnice) na tých istých plochách každý druhý rok, zanechá v pôde množstvo patogénneho materiálu aj v prípade, že sme porasty v priebehu vegetácie starostlivo ošetrovali.
Predpokladom rovnomerného povzchádzania zasiatej repky je aj dokonalé spracovanie pôdy pred sejbou. V súčasnej dobe sa na väčšine podnikov používa minimalizačné spracovanie pôdy. Na povrchu, alebo v plytkej vrstve pôdy tak zostáva množstvo pozberových zvyškov, na ktorých prežívajú patogény a sú tak vytvorené podmienky pre skorý nástup chorôb.
Každý pestovateľ repky olejky sa mal možnosť presvedčiť na vlastných porastoch, že repka k dobrému a zdravému vývoju potrebuje predsejbové hnojenie. Podľa našich dlhoročných skúseností a tiež výsledkov z pokusov, treba na jeseň pred sejbou zabezpečiť pre rastliny minimálne 30 kg dusíka. Musíme si uvedomiť, že časť zásoby dusíka, ktorú máme v pôde (ak máme) býva využitá aj pozberovými zvyškami na ich rozklad a repka potom už od vzchádzania hladuje v prípade, že predsejbové hnojenie vynecháme.
Naopak repka, ktorá nehladuje, je lepšie pripravená odolávať nepriaznivým vplyvom, hneď po vzídení.
Výsevok, termín sejby
Na výsevok – (množstvo klíčivých semien) repky olejky panujú rôzne názory. Je pravda, že v suchších oblastiach je zvykom zvyšovať výsevok, - ako poistku pre jej lepšie povzchádzanie, ale rozhodne nie o 80 – 100 percent. Okrem toho, že hrozí výrazné prehustenie porastu, si musíme uvedomiť aj zvýšené náklady na osivo, ktoré nie je lacné.
Ďalší faktor, ktorý je do určitej miery ovplyvniteľný pestovateľom, je termín sejby. V poslednom období je takmer vo všetkých pestovateľských lokalitách repky olejky podmienený vlahovými pomermi. Každý pestovateľ tejto plodiny si vo svojom regióne pozná priebeh počasia a preto vie stanoviť najlepšie termín sejby s ohľadom zachytenia čo najviac vlahy pre kompaktné povzchádzanie porastu. V niektorých regiónoch sa stáva, že pestovatelia sejbu posúvajú už do prvej dekády augusta. Naopak objavujú sa aj extrémy, kedy sa repka seje aj začiatkom septembra, čo za súčasných teplých zím v niektorých regiónoch ešte nemusí dopadnúť najhoršie.
Škodcovia už od začiatku vegetácie
Už v minulých vegetačných obdobiach sme sa mali možnosť presvedčiť o skutočnosti, že insekticídna zložka v moridlách absentuje tým, že sme zaznamenali v niektorých pestovateľských lokalitách na jeseň výskyt hrčiek na koreni repky, v ktorých bola nájdená larva krytonosa kapustového.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.