09.07.2018 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fipronil opäť útočí na naše zdravie

Vlani približne o takomto čase sa prevalila megakauza s pesticídom fipronil, ktorý je zakázaný pre použitie v potravinovom reťazci. Táto aféra stála milióny spotrebiteľov nemalé peniaze, pretože cena vajec a vaječných výrobkov sa vyšvihla na astronomickú úroveň.

Okrem toho milióny obyvateľov môžu v budúcnosti možno očakávať nešpecifikované zdravotné problémy, počínajúc neurologickými, pokračujúc problémami s gastrointestinálnym traktom a končiac problémami  karcinogénneho charakteru.

V týchto dňoch sa v Nemecku opäť objavila dodávka vajec z Holandska, v ktorej bola nameraná úroveň 0,019 miligramu fipronilu na jeden kilogram vajec, pričom povolená hranica je 0,005 miligramu na kilogram, čiže táto hranica bola  prekročená takmer štvornásobne.

Treba povedať, že i táto hranica je nezmyselná, pretože by mala byť na úrovni 0,00 mg/kg, pretože pesticídy - a najmä nebezpečné pesticídy - nemajú mať v potravinách miesto.

V západnej Európe je to zrejme inak. Kvôli zisku sú niektorí podnikatelia ochotní a schopní riskovať zdravie miliónov obyvateľov. Vajíčka boli    z Holandska do Nemecka dodávané v čase 17. 05. až do 04. 06. 2018. Je otázka, koľko takto kontaminovaných vajec sme zatiaľ zjedli.

S pravdepodobnosťou, ktorá hraničí až s istotou sme ich skonzumovali milióny. Alebo skôr niekoľko desiatok miliónov, pretože opäť zlyhal systém varovania, a zachytiť škodlivú potravinu na pulte v predajni je skoro to isté ako utekať za rozbehnutým rýchlikom.

Ponúka sa otázka, ako je to možné? Jednoducho je to tak, že milióny kontaminovaných          sliepok sa mali zlikvidovať v kafilérii, ale skutočnosť bola taká, že 7 a  možno až 10 miliónov nosníc Holanďania nezlikvidovali v kafilériách, ale ponechali si ich v chovoch, a tieto nosnice ďalej produkovali vajcia, určené na humánnu potrebu. Pýtate sa, ako je to možné?

Ak by ich totiž Holanďania chceli poctivo zlikvidovať, potom by museli do kafilérie odviezť približne 12 000 ton materiálu, čo by za krátku dobu úplne zahltilo kapacity kafilérií. V prípade, že by ich boli spracovali na mäsovokostnú múčku, potom vyvstáva otázka, čo s týmto tovarom urobili ďalej, pretože vo finálnom       výrobku by bol  fipronil tak naakumulovaný, že tisíce ton mäsovokostnej múčky by museli vyviezť na skládku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down