Výskyt imág kukuričiara koreňového v porastoch kukurice sa pohybuje v rôznej intenzite. Je to ovplyvnené pestovateľskými podmienkami a hybridom kukurice. Sú porasty, kde pozorujeme silný výskyt a tým aj silné požerky na listoch kukurice. Najväčšie škody však spôsobujú požerky na bliznách kvitnúcej kukurice, čo spôsobuje výpadok zŕn v klase a zníženie úrody.
Signalizačná správa
Popis škodcu
Kukuričiar koreňový - Diabrotica virgifera virgifera LeConte, pochádza z USA, kde patrí medzi najvážnejších škodcov kukurice. Do Európy bol zavlečený pravdepodobne leteckou dopravou koncom 80. rokov minulého storočia. Škodca sa prirodzeným spôsobom rozšíril aj na naše územie a prvé výskyty imág (dospelých jedincov) sme na juhu Slovenska zaznamenali v roku 2000.
Dĺžka tela imág sa pohybuje od 4,2 do 6,8 milimetra v závislosti od pohlavia. Telo imág je žltozelenej farby s čiernymi pásmi na bokoch kroviek. Vajíčka sú bielo krémovej farby a veľmi drobné. Dlhé sú približne 0,6 milimetra. Larvy kukuričiara koreňového sú štíhle, bielej až krémovej farby. Po vyliahnutí majú dĺžku do 1,2 milimetra. Vývoj lariev prebieha v troch etapách L1 až L3, pričom vyvinutá larva dosahuje dĺžku približne 13 milimetrov. Larvy majú hnedú hlavu a na hornej strane análneho ukončenia tmavý štítok. Možno ich nájsť vo vrchnej 10 – 25 centimetrovej vrstve pôdy v koreňovej zóne. Kukla je bielej farby.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.