Príbeh Ali farmy, Občianskeho združenia Dlhovekosť vo Vinosadoch v okrese Pezinok, ktorá vyvíja činnosť už dva roky, je tak trochu prozaický. Nielen názvom, ale aj jej samotným zameraním na exkurzie a prázdninové letné tábory v prírode pre deti. Takýto tábor je naozaj atypický, ba až zvláštny, no pre 5- až 8-ročné deti je tábor mimoriadne zaujímavý, lebo ponúka nielen zážitky, výučbu, ale aj výchovu a budovanie vzťahu ku zvieratám, a takisto ponúka exkurzie a tvorivé dielne, ktoré si deti veľmi pochvaľujú.
Dokazujú to aj záznamy z pera detí a rodičov - návštevníkov farmy – „zvečnené“ v kronike, písanej často typicky prváčikovským, roztraseným písmom.
Píšu, že na farme sa im veľmi páčilo, že majú radi zvieratá a celú farmu, a bolo im ľúto za ťavou Ali, a že prídu opäť, lebo na lepšom výlete ešte neboli, lebo sa im splnil životný sen a podobne.
Takýchto citátov by som mohol uviesť ešte desiatky. Podpísali sa pod ne deti a kolektívy zo základných škôl z okresov Pezinok, Senec, Trnava, Bratislava...
Deti si najviac spomínajú na pár najatraktívnejších „obyvateľov“ farmy – na ťavu s menom Alioša a na jeho „partnerku“ Habibi, čo v preklade znamená miláčik.
„Podľa Aliošu sme dali názov aj farme – ALI“, vysvetľuje jej spolumajiteľka, Mgr. Ivana Juráčková.
Obe ťavy pred šiestimi rokmi z Karakumskej púšte v strednej Ázii priviezol na farmu jej partner Zdenek Paulus.
„Zvykli si u nás tak dobre, že po šiestich rokoch je Habibi od novembra zabreznutá, čo sa v takýchto podmienkach stáva veľmi zriedka. Veríme, že po 18 mesiacoch brezivosti, teda v marci či v apríli 2020, sa nám ťavia rodina rozšíri. Bude to udalosť, lebo na Karakumskej púšti ťavy vymierajú. A toto sú jediné ťavy na Slovensku, na ktorých sa môže jazdiť, čo deti veľmi láka. Sú veľkou atrakciou na jarmokoch a na rôznych regionálnych slávnostiach,“ hovorí I. Juráčková.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)