Cieľom júnovej poľnej prezentácie obilnín spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o., usporiadanej v spolupráci s Agromarkt-Nýrovce, s. r. o. bolo predstaviť osvedčené, ale predovšetkým nové odrody sladovníckeho jačmeňa a pšenice, ktoré vzišli najmä z českého, holandského a anglického šľachtenia s vhodnosťou pre podmienky strednej Európy.
Hostí podujatia privítal Ing. Peter Brežný zo spoločnosti Limagrain Cental Europe Cereals (LCEC) a oboznámil ich s programom podujatia zameraným na predstavenie viacerých perspektívnych noviniek spolu s odporúčaniami do ich pestovania.
Konateľ spoločnosti Agromarkt-Nýrovce Ing. Ján Poduška, predstavil agrotechniku uplatnenú v pokuse. Základom spracovania pôdy na jeseň po cukrovej repe bolo hĺbkové podrývanie s cieľom rozrušiť podorničnú vrstvu. Po ostatných plodinách vykonávajú hlbokú orbu. Po urovnaní pôdy na jar nasledovala sejba. V prípade výživy a hnojenia sladovníckeho jačmeňa štandardne aplikujú 260 kg NPK na hektár. V jarnom období aplikovali ďalších 100 kg liadku amónneho. Keďže spolu s morením bol aplikovaný fungicíd Systiva, tak prvé fungicídne ošetrenie bolo vynechané a realizovala sa až ochrana klasu. J. Poduška upozornil na nie práve ideálne podmienky na jar v čase zakladania porastov jarného jačmeňa, kedy v marci boli teploty 8°C pod bodom mrazu, a na zvlášť katastrofálne sucho a vysoké teploty v apríli a v máji, čo malo negatívny vplyv na porasty jačmeňa.
V spolupráci v prospech pestovateľov
„V tomto roku predstavujeme novinky, od ktorých si oprávnene sľubujeme. V segmente jarných jačmeňov sú to perspektívne odrody Lodestar a Tango, v pšeniciach Airbus, LG Magirus a LG Imposanto. Pestovateľom poskytujeme ucelené technológie, preto v ochrane porastov úzko spolupracujeme so spoločnosťou BASF, a v prípade výživy a hnojenia so spoločnosťou YARA,“ uviedol Ing. Pavel Kutmon, riaditeľ spoločnosti LCEC.
Ing. Tomáš Ševčík, vedúci nákupu jačmeňa spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne predstavil spoločnosť, ktorá je najväčším spracovateľom sladovníckeho jačmeňa na Slovensku: „Ročne vyrábame 111 000 ton sladu a až 82 percent z tejto produkcie ide na export do zahraničia. Je preto pre nás nesmierne dôležité, aby sa sladovnícky jačmeň na Slovensku pestoval k čomu sa snažíme vytvárať podmienky. Nielen ekonomické, ale aj v spolupráci s firmami – osivárskymi, chemickými a ďalšími, ktoré sa zaoberajú inováciami a novými technológiami pestovania sladovníckych jačmeňov.“ Zdôraznil, že sladovnícky jačmeň mal za posledné roky najmenšiu cenovú fluktuáciu na trhu s agrokomoditami. Pestovanie je však v ostatných rokoch výrazne ovplyvnené priebehom počasia.
Komplexne vo výžive a hnojení porastov
„Našim cieľom je dať pestovateľom celkové riešenia,“ uviedol Tomáš Mayer, obchodný riaditeľ spoločnosti YARA, ktorá je výrobcom celého sortimentu hnojív od základných až po listové. Kľúčovým v prípade prvej výživy sladovníckeho jačmeňa je pevné granulované hnojivo YaraMila NP 26-14 + 2S, ktoré obsahuje dusičnanový a amoniakálny dusík, taktiež 14 percent fosforu z toho 11 percent vodorozpustného, čo je v počiatočných rastových fázach pre jačmeň mimoriadne dôležité.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.