Takmer o polovicu, presnejšie o 45,7 percenta, zdraželi potraviny na Slovensku za ostatných 17 rokov, teda od začiatku milénia. V tomto ukazovateli sa naša krajina v európskom rebríčku nachádza v strede tabuľky, a o 15. priečku sa delí so susedným Rakúskom.
BRATISLAVA. Horšie na tom v uplynulom období boli naši susedia zo zoskupenia V4, keď napríklad v Maďarsku zaznamenali od začiatku milénia rast cien potravín o 120,3 percenta a v Poľsku o 51,9 percenta. Najlepšie z celej V4 obstála Česká republika, kde sa rast cien zastavil na méte 44,1 percenta, čím ČR v podstate kopírovala priemer EÚ, ktorý za uvedené obdobie predstavuje rast cien potravín o 43,3 percenta.
Vyplynulo to z údajov, ktoré v uplynulý pondelok zverejnil Eurostat, a redakcii Roľníckych novín ich poskytla Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SF,D).
Analytička však zároveň dodala, že naša krajina si v tomto roku pripisuje na konto aj nelichotivé prvenstvo, keďže v rámci EÚ práve u nás rastú ceny potravín a nealkoholických nápojov najrýchlejším tempom. Z informácií SF,D ďalej vyplýva, že jednoznačne najpomalší rast cien potravín a nealkoholických nápojov za ostatných 17 rokov zaznamenali v Írskej republike, kde tento ukazovateľ dosiahol len 7,6 percenta. Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Rumunsko, kde ceny potravín v uvedenom období vzrástli až o 185,6 percenta.
Ceny potravín však predstavujú len jednu stranu mince. Aj preto treba uviesť ďalší údaj, ktorý nám takisto poskytla E. Sadovská. Z neho vyplýva, že podľa prepočtov Štatistického úradu SR vzrástli priemerné nominálne mzdy občanov SR za ostatných 17 rokov v priemere o 145 percent. Platy občanov SR za ostatných 17 rokov teda vzrástli výrazne viac ako vzrástli nielen ceny potravín a nealkoholických nápojov, ale aj ako vzrástli ceny tovarov a služieb.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)