19.10.2018 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj obilných kombajnov dnešnej doby

Jedným z najväčších strojových investícií do poľnohospodárskej techniky a zároveň aj symbolom je obilný kombajn. V uplynulých rokoch a takisto aj dnes vývoj týchto strojov stále smeruje k výkonnejším strojom, čo sa potom samozrejme odzrkadľuje aj na ich cene. Poľnohospodári, ktorí investujú do týchto strojov by mali mať pre optimalizáciu ich účelného využitia všetky dostupné informácie.

Keď sa pozrieme do histórie, tak prvé exempláre samohybných obilných kombajnov sa objavili v poľnohospodárstve asi pred osemdesiatimi rokmi. Ich vývoj a takisto aj výroba začala akcelerovať asi pred sedemdesiatimi rokmi a to koncom štyridsiatych a začiatkom päťdesiatych rokov. Tradičnú konštrukciu s priečne uloženým tangenciálnym mlátiacim ústrojenstvom s vytriasadlami vyrábali vo viacerých štátoch, kde sa výkon motora a priechodnosť stále zvyšovali až po súčasnosť na približne desaťnásobok. V polovici 70. rokov sa objavili axiálne uložené mlátiace ústrojenstvá (Axial Flow) výrobcov ako Case IH, New Holland, Gleaner. V polovici 90. rokov sa objavili hybridné obilné kombajny s tangenciálnym bubnom a pridaným domlacovacím bubnom. Vývoj bol v oboch uvedených prípadoch smerovaný k zvýšeniu priechodnosti obilných kombajnov.

V celosvetovom meradle je 20 značiek obilných kombajnov v rámci ktorých 14 značiek prevláda na európskych a amerických trhoch.  Celkový ročný predaj možno odhadnúť na 30 až 35000.

Najviac druhov konštrukcií kombajnov produkuje AGCO (Challenger, Fendt a Massey Ferguson), kde sú klasické vytriasadlové, hybridné ako aj axiálne ústrojenstvá. Najviac strojov naopak produkuje John Deere, a to 5 a 6 vytriasadlové kombajny (T a W séria), ako aj „S“ sériu s axiálnym mlátiacim bubnom. Druhým najväčším svetovým výrobcom je CLAAS, ktorý vyrába obilné kombajny s tangenciálnym mlátiacim ústrojenstvom s vytriasadlami (AVERO, TUCANO, LEXION), ako aj hybridné verzie jedno alebo dvojrotorové (LEXION 700 / TUCANO 500). V produkcii firmy New Holland sa nachádzajú klasické verzie s tangencialnym mlátiacim bubnom a so 4, 5 a 6 dielnym vytriasadlom (TC / CX) ako aj s axiálnym uložením bubna - dvojrotorové (CR). Firma Rostselmash / Versatile tiež patrí medzi veľkých výrobcov hlavne klasických kombajnov s vytriasadlami. Najväčším výrobcom kombajnov s jednorotorovým axiálnym mlátiacim ústrojenstvom (AF) je CASE IH. V Európe k významným výrobcom patrí aj fínsky Sampo – Rosenlew, vo východnej časti bieloruský Gomselmash a v Ázii aj čínsky Foton Lovol.

Celkovo možno konštatovať, že vývoju obilných kombajnov sa venujú hlavne firmy AGCO, CLAAS, John Deere, New Holland, Case. Aj ostatní výrobcovia vyvíjajú a inovujú, ale doteraz to bolo prevažne len v tieni naozaj veľkých výrobcov.

Vývoj motorov obilných kombajnov

V moderných obilných kombajnoch sú montované už novovyvinuté, veľmi moderné, energeticky úsporné motory, ktoré spĺňajú veľmi prísne emisné normy (EU Stage IV, alebo US EPA Tier 4 final), ďalej motory s dĺhými servisnými cyklami (Agco Power, Mercedes, John Deere, FPT, Deutz, MAN, MTU, Caterpillar, Cummins a pod.). Od roku 2019 už namiesto týchto motorov budú inštalované motory spĺňajúce normy Tier 5 a Stage V, na vývoji ktorých sa už naplno pracuje.

doc. Ing. Juraj Maga, Dr.

Katedra strojov a výrobných biosystémov

SPU v Nitre

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 42

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down