V Bratislave sa v minulom týždni uskutočnila medzinárodná odborno - politická konferencia, venovaná nástrojom hodnotenia a riadeniu rizík v agropotravinárskom odvetví. Po jej skončení na niekoľko otázok redakcie týždenníka Roľnícke noviny odpovedal ING. ŠTEFAN ADAM, riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Bratislava.
Pán riaditeľ, tento rozhovor robíme takmer bezprostredne po skončení konferencie o riadení rizík v agropotravinárstve. Na obšírnejšie hodnotenie je ešte možno trochu priskoro, ale predsa len, ako teraz, s odstupom niekoľkých hodín, hodnotíte priebeh konferencie?
„Vychádzajúc z reakcií účastníkov konferencie a samotných rečníkov musím povedať, že konferencia sa vydarila. Účastníci v dotazníkoch OECD, ktoré boli rozdané v sále, a ktorými táto organizácia mapovala efektivitu a zmysel vynaložených finančných prostriedkov, takmer zhodne uviedli, že konferencia mala vynikajúcu, respektíve veľmi dobrú úroveň. Veľmi to potešilo nás, organizátorov konferencie, ako aj predstaviteľov OECD. Tí dokonca uviedli, že za ostatných 10 až 12 rokov si takú dobrú konferenciu, organizovanú pod hlavičkou OECD, a s takou vysokou politickou relevantnosťou nepamätajú. Vysokú úroveň podujatia ocenili tiež samotní rečníci. Zahraniční hostia preto odchádzali zo Slovenska mimoriadne spokojní a s tými najlepšími pocitmi. Napĺňa ma hrdosťou, že aj taká malá krajina, ako je Slovensko, dokáže usporiadať takéto významné medzinárodné vedecké podujatie.
Nedá mi tiež, aby som nespomenul, že predstaviteľov OECD ako aj samotných rečníkov zaujal nezvyčajný formát konferencie, ktorý sme zvolili. Podarilo sa nám totiž úspešne skĺbiť svet vedy a politiky, keď všetci účastníci konferencie boli popri vedeckých pohľadoch na tému riadenie rizík prakticky okamžite konfrontovaní s politickými stanoviskami jednotlivých ministrov krajín V4, samotného komisára EÚ pre poľnohospodárstvo, vysokého predstaviteľa lobistickej organizácie COPA - COGECA ako aj predstaviteľa OECD k danej problematike. Na podobných konferenciách také niečo nebýva zvykom.
Uvedený formát konferencie tak trochu predznačil sám eurokomisár Phil Hogan, ktorý na pozvanie Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva reagoval požiadavkou, že popri účasti na konferencii sa chce stretnúť aj so všetkými ministrami z krajín V4 a bližšie sa chce oboznámiť s ich názormi a postojmi na problematiku uplatňovania nástrojov na riadenie rizík. Ako vieme, ich uplatňovanie je v súčasnej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ na dobrovoľnej báze, no Európska komisia chce, aby ich členské štáty EÚ po roku 2020 uplatňovali povinne. Tu treba otvorene povedať, že nie všetkým členským štátom je to po chuti. Týmto som tak trochu predznačil aj dôvod, prečo sa v priestoroch hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave popri vedeckej časti uskutočnila aj ministerská konferencia. Tento súbeh vedeckého a politického programu konferencie zvýšil rating našej konferencie v očiach OECD na najvyššiu možnú úroveň. Po organizačnej stránke to bolo pre nás extrémne náročné, no na druhej strane som si veľmi dobre uvedomoval, že týmto sa celé podujatie stane neopakovateľným.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)