09.11.2018 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový škodca orechov rozšírený aj u nás

Mnohých zberačov orechov v tomto roku prekvapilo množstvo čiernych orechov, ktoré zostávajú na strome alebo padajú neskôr. Obal orecha zostáva čierny a ťažko ide zo samotných plodov dolu. V sčernetej dužine šupky orecha môžete pozorovať biele larvičky. Je to nový škodca - vrtivka orechová (Rhagoletis completa), ktorá sa u nás tento rok veľmi rozšírila.

Škodca pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ bol rozšírený do Európy v roku 1986. Prvé údaje o výskyte v Európe pochádzajú zo Švajčiarska. Ďalej sa škodca rozšíril do Talianska (1993), Slovinska (1997), Francúzka (2007), Chorvátska (2008), Rakúska a Nemecka (2009), Maďarska (2011). Od roku 2017 je škodca prítomný už aj v Českej republike.

V Európe je významným hostiteľom orech kráľovský (Juglans regia), pričom k ďalším hostiteľom Rhagoletis completa patrí aj broskyňa obyčajná (Prunus persica).

Biológia a spôsob šírenia

Vrtivka orechová je drobná muška s veľkosťou 4 - 6,4 milimetra. Má žlto sfarbenú hlavu so zelenými očami, hruď škodcu je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla, ktoré sú priehľadné, majú štyri priečne tmavé pásiky. Samci sú v porovnaní so samičkami menší, stehná sú čierne až žltohnedé. Biele vajíčka majú elipsovitý tvar a veľkosť 1 milimeter. Larva škodcu je beznohá a dlhá zhruba 8 – 10 milimetrov. Larvy sa kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly prezimujú. Hnedo sfarbené pupárium dorastá do dĺžky 6 milimetrov. Dospelce možno pozorovať od júla až do augusta, v poľných podmienkach dokážu prežiť až 40 dní. Rhagoletis completa má iba jednu generáciu do roka. Samičky kladú vajíčka pod pokožku plodov a za 3 až 7 dní sa z nich liahnu larvy. Larvy majú tri štádia vývinu a kŕmia sa šupkou zvyčajne 2 až 5 týždňov, kuklia sa v pôde pod stromami a v štádiu kukly aj prezimujú. Obdobie diapauzy trvá od októbra do júna. Dospelé jedince sa objavujú od júla do augusta, v poľných podmienkach prežívajú do 40 dní. Šíria sa aktívne preletom veľkých vzdialeností ako aj pomocou vetra. Rýchlosť rozširovania je vysoká a môže dosiahnuť až 300 km za rok.

Príznaky napadnutia

Zvyčajne sa na plode nájde iba jeden vpich, okolo ktorého dochádza k farebným zmenám šupky. Priemerný počet vajíčok na jeden vpich je 22.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Ja toto riešim tak že keď sú orechy na cca 70% čierne obijem ich zo stromu a dám ich do suda s vodou na 24 hod a potom ich vyperiem v miešačke na betón. Dva krát vymením vodu a dám ich vysušiť. Verte škody sú oveľa menšie.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down