Pred niekoľkými dňami sa na Malokarpatskej vínnej ceste (MVC) konal už 19. ročník podujatia s názvom Deň otvorených pivníc. Od Bratislavy až po Trnavu bolo otvorených 169 najkrajších pivníc, ktoré ponúkali návštevníkom hlavne tohoročné mladé vína, ale takisto ponúkali aj staršie ročníky.
Návštevníci tak mohli porovnať ich vyzreté chute. Z kráľovských miest bolo už tradične najviac pivníc otvorených v Modre. V meste, ktoré sa pýši aj prívlastkom Hlavné mesto vína, bolo v tomto roku otvorených až 36 pivníc.
Vo Svätom Jure otvorili 24 starodávnych historických pivníc, v Pezinku 12 pivníc, v Bratislave spolu s jej mestskými časťami otvorili 25 pivníc a v Trnave otvorili jednu pivnicu.
Z obcí, ktoré sa nachádzajú na Malokarpatskej vínnej ceste, najviac pivníc tradične otvárajú v Šenkviciach, Limbachu a vo Vinosadoch.
Inžinier Vladimír Sodoma zo spolku VINCÚR v Modre nám povedal, že tohoročný zber hrozna bol skorý podobne ako to bolo aj v roku 2000. Bobule hrozna dozrievali už v júni, a tak sa burčiak v porovnaní s inými rokmi predával s dvojtýždenným predstihom. Tohtoročné mladé vína sa vyznačujú sviežosťou a buketom.
Na Deň otvorených pivníc prišli návštevníci z celého Slovenska i zo zahraničia. Najviac zahraničných návštevníkov bolo z Poľska a z ČR. Návštevníci dostali mapku pivníc, ktoré sa nachádzajú na MVC, poháre a bedeker so zoznamom otvorených pivníc.
V bedekri bol okrem iného aj zoznam prevádzok s gastronomickými pochúťkami a s možnosťami ubytovania na MVC. Dôležité boli i informácie o sprievodných podujatiach, výstavách, o vystúpení hudobných skupín a o predaji regionálnych výrobkov.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)