Spoločnosť Pioneer Hi-Bred v termíne od 14. septembra do 16. októbra 2018 zorganizovala šesticu verejných zberov kukurice a to v Dolnom Dubovom, Sokolciach, Lúči na Ostrove, Orávke, Dúbravke a Komoči s cieľom predstaviť kompletné portfólio hybridov kukurice v rôznych agro-ekologických podmienkach a výrobných oblastiach naprieč Slovenskom. Pestovatelia sa tak mohli presvedčiť, ktorým materiálom sa v akých podmienkach darí v kontexte dosiahnutých úrod.
Hostí podujatia v Sokolciach privítal Ing. Štefan Íro, regionálny zástupca spoločnosti Pioneer a predstavil program podujatia zameraný na hybridy kukurice – na úrody, ktoré dosiahli v pokuse v danej lokalite.
Ing. Tomáš Upohlav, PhD., produktový manažér spoločnosti Pioneer, poďakoval PD Sokolce za prípravu pokusu s hybridmi spoločnosti.
Organizácia pokusu
Ing. Mikuláš Balogh, hlavný agronóm PD Sokolce, zhodnotil priebeh počasia a organizáciu pokusu s hybridmi kukurice: „Čo sa týka celkových zrážok, od januára až do polovice septembra v lokalite spadlo 442 milimetrov, čo je na úrovni dlhodobého priemeru. Avšak apríl bol veľmi suchý a teplý, bez dažďa. V lokalite padol rekord v počte tropických dní (august, september). Nadpriemerne vysoké teploty čiastočne poznačili porasty, čo sa prejavilo vo vlhkosti zberaného zrna na úrovni 13 až 15 percent.“
Pokusná parcela bola v minulom roku vyhnojená maštaľným hnojom. Pred sejbou, ktorú vykonali 9. apríla, plošne aplikovali 150 kilogramov močoviny, pod pätu osiva dodali 200 kilogramov NP. Počas vegetácie porasty kukurice plečkovali súčasne s aplikáciou tekutého hnojiva SAM v dávke 150 litrov na hektár. Celkovo dodali porastom 150 kilogramov dusíka. Ochrana kukurice proti burinám bola založená na aplikácii prípravku Racer 25 EC v dávke 3,0 litre na hektár.
Novinky sa presadili
Ing. Š. Íro v úvode prehliadky pokusu s hybridmi kukurice FAO 310 až 490, upozornil na rozdiel medzi úrodami hybridov z predchádzajúceho šľachtenia a z toho najnovšieho. Kým priemer úrod starých hybridov (16 lokalít) bol 11,7 tony z hektára, v prípade nových hybridov dosiahol 12,9 tony z hektára, t. j. o 1,2 tony z hektára viac.
Ako prvý predstavil P9074 (FAO 310), ktorý podľa zástupcu spoločnosti patrí medzi hybridy s najrýchlejším uvoľňovaním vody v závere vegetácie. Cielene bol vyšľachtený do kontinentálnych podmienok prostredia, preto veľmi dobre odoláva stresu zo sucha a tepla. Vytvára dlhý šúľok s tenkým vretenom. Prednosťou je aj dobrý zdravotný stav.
„Pre sezónu 2019 pripravujeme tri absolútne novinky. Jednou z nich je stredne skorý hybrid kukurice P9363 (FAO 320),“ uviedol Š. Író. Ide o stredne vysoký hybrid s mohutnejšími šúľkami so 16 až 18 radmi zŕn. O niečo neskôr kvitne, na konci vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.