31.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako úspešne založiť porasty jarných plodín

Cieľom obrábania pôdy pred sejbou jarných plodín je predovšetkým urovnanie povrchu po jej základnom obrábaní, príprava podmienok pre uloženie osiva do požadovanej hĺbky, potláčanie vzchádzajúcich burín, prípadne zapravenie hnojív a pesticídov do pôdy. V priebehu zimného obdobia má pôda vplyvom snehových a dažďových zrážok, ako aj vplyvom mrazu a opakovaného striedania vyšších a nižších teplôt, vyššiu vlhkosť.

Za základnú úlohu prípravy pôdy, bez ohľadu na konkrétny druh jarnej plodiny, ktorá bude následne na pozemku vysiata, považujeme udržanie štruktúrneho stavu pôdy. V súčasnom období je stav pôdy na pozemku výsledkom predchádzajúceho spôsobu obrábania pôdy na jeseň a pôsobenia poveternostných činiteľov zimného obdobia. Pri technickom zabezpečovaní pracovných operácií jarného predsejbového obrábania pôdy v podstate nadväzujeme na jesenné základné obrábanie pôdy, ktorého účinky na pôdu sú ovplyvnené obdobím zimného pokoja. Na pôdne prostredie pôsobili zimné zrážky (sneh, ľad a dážď), mráz, vietor, striedanie teplôt, množstvo pozberových zvyškov a podobne. Hovoríme o tzv. fyzikálnych vplyvoch prostredia na úrodnosť pôdy. Výsledným efektom pôsobenia týchto faktorov je jarný štruktúrny stav pôdy, jej teplota, vlhkosť ako aj dostupnosť živín v zóne budúceho koreňového systému pestovanej plodiny.

Zachovanie a zlepšenie pôdnej štruktúry možno zabezpečiť redukovaním počtov prejazdov strojov po pôde pri súčasnom obmedzovaní utláčania povrchovej vrstvy pôdy pneumatikami traktorov (pri predsejbovej príprave a sejbe preto používame dvojmontáže pneumatík, správne hustíme, prípadne pásové podvozky). V centre pozornosti je postupné vyrovnávanie mikroreliéfu pôdy, ako základnej podmienky pre kvalitné sejbové lôžko. V podstate to znamená, že v hĺbke 3-4 centimetre sa má v pôde vytvoriť medzivrstva, ktorá oddelí povrchovú nakyprenú vrstvu pôdy od spodnej utlačenejšej vrstvy pôdy, v ktorej vzlína pôdna vlaha a neskôr bude zásobovať korienky vysiatej kultúrnej plodiny vodou.

Vplyv zvolenej technológie

Rozhodujúci vplyv na tento stav osivového lôžka má aj druh technologického systému obrábania pôdy, ktorý bol použitý už v jesennom období. V inom stave sa bude pôda, ktorá bola na jeseň zoraná klasickým pluhom a inak bude vyzerať pôda obrábaná systémom bezorbového pôdochranného obrábania. Navyše, treba brať do úvahy aj premenlivé poveternostné podmienky. V rámci nich pozorujeme už po viacero pestovateľských ročníkov dlhé teplé a často aj suché jesenné počasie (robí problémy so zakladaním ozimín a jesenným prerastaním porastov) a potom zase nasleduje skorý nástup vysokých jarných teplôt už koncom marca (nepriaznivo ovplyvňuje najmä vegetačné obdobie obilnín).Tieto skutočnosti zvyšujú nároky na organizačné zabezpečenie operácií jarného obrábania pôdy a následnej sejby plodín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down