Odborný seminár spoločnosti Pioneer Hi-Bred, ktorý sa uskutočnil koncom novembra 2018 v Nitre priniesol množstvo zaujímavých tém zameraných na klimatickú zmenu a jej dosahy na poľnohospodársku výrobu, faktory stresu rastlín, ponuku hybridov kukurice a slnečnice, taktiež na komplexnú ochranu vybraných poľnohospodárskych plodín.
Hostí podujatia za spoločnosť Pioneer privítal Ing. Ľuboš Šulan. V úvode pripomenul fúziu spoločností Dow AgroSciences a DuPont, ktorá sa udiala v auguste 2017. Vznikla spoločná agrodivízia pod názvom CORTEVA, avšak na lokálnej úrovni pokračujú spoločnosti zatiaľ pod doterajšími názvami. „Zmení sa to v júni v roku 2019 vstupom spoločnosti CORTEVA na americkú burzu a od toho momentu rozšíri svoje pôsobenie aj na lokálnu úroveň,“ objasnil okolnosti Ľ. Šulan, podľa ktorého to pre poľnohospodárov v podstate nebude nič znamenať, pretože v rámci CORTEVY budú naďalej fungovať dva tímy - jeden pre ochranu rastlín - Dow AgroSciences a druhý tím – Pioneer, sa naďalej bude zaoberať osivami kukurice, slnečnice a repky a od 2020 aj sóje. „Zavŕši sa tým proces, ktorým sa CORTEVA zaradí medzi najväčšie agrospoločnosti na svete,“ dodal Ľ. Šulan.
Zmena klímy a jej dosahy
„Jednoznačne musíme priznať, že globálne otepľovanie existuje,“ povedal v úvode meteorológ RNDr. Peter Jurčovič, podľa ktorého zvlášť v posledných 30 rokoch pozorujeme výrazné zmeny v priebehu počasia. Posúvajú sa podnebné pásma, cirkulačné pomery v rámci zemegule sa menia. V minulosti väčšinou do našej oblasti prichádzal vzduch od Atlantického oceánu, toto už dnes pozorujeme menej. Západné (zonálne) prúdenie v smere rovnobežky sa mení na meridionálne v smere poludníkov, t. j. častejšie k nám prichádza vzduch od juhu, ktorý je oveľa teplejší a suchší. Ako uviedol P. Jurčovič, teplejší vzduch je schopný prijať viac vodnej pary. Pozorujeme, že búrky sú oveľa silnejšie, vyskytujú sa častejšie a na väčších plochách. Ďalej skonštatoval, že extrémy v počasí budú pribúdať. V prípade zrážok ide najmä o ich nevyváženosť a ako už bolo spomenuté - sú väčšinou búrkového charakteru, navyše voda z krajiny rýchlo odtečie, pričom hrozí riziko, že zoberie so sebou aj ornicu. Vzápätí môže nasledovať aj niekoľko mesačné sucho.
Podľa P. Jurčoviča majú na počasie vplyv tri faktory - slnečná aktivita ako základ energie pre zemeguľu, morské prúdy a znečistenie ovzdušia. Rok 2018 sa zatiaľ javí, že by mohol byť štvrtým najteplejším rokom v histórii meraní. Rovnako teplota pôdy je v roku 2018 vyššia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Z hľadiska zrážok na juhu Slovenska ich bolo viac v porovnaní s východom krajiny, kde je sucho. Globálna teplota v jednotlivých rokoch kolíše, čo súvisí so slnečnou aktivitou. V roku 2010 bola nižšia slnečná aktivita (málo slnečných škvŕn), napriek tomu bol tento rok najteplejší v dejinách.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.