V úvode signalizácie upozorňujem na výnimku pri mimoriadnych situáciách. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR povoľuje od 1.marca do 28. júna 2019 do kukurice insekticídny prípravok Kentaur 5 G na kontrolu drôtovcov a pôdnych škodcov s reziduálnym účinkom približne jeden mesiac. Účinná látka chlorpyrifos patrí do skupiny organofosfátov, ktoré inhibujú acetylcholinesterázu. Pôsobí na larvy škodcov kontaktne ako neurotoxický jed.
Signalizačná správa
Kukuričiar koreňový
Najnebezpečnejší pôdny škodca je kukuričiar koreňový. Nebezpečenstvo tohto chrobáka s prúžkovanými žltohnedými krovkami, veľkosti 4-7 milimetrov, prebieha v dvoch fázach. Prezimujú vajíčka v pôde, vyliahnuté larvy žerú mladé korienky kukurice. Oslabujú jej stabilitu, čo môže viesť k poľahnutiu kukurice. Po zakuklení lariev a v priaznivých poveternostných podmienkach si kukurica odpočinie a snaží sa zdvihnúť do pôvodnej polohy, čím vytvára tzv. “husacie krky”. Z kukly vylietavajú imága v čase kvitnutia kukurice a živia sa bliznami a peľom. To je druhá fáza škodlivosti, po ktorej zostávajú medzerovité klasy bez zŕn. Samička kladie po oplodnení vajíčka do pôdy v obrovských množstvách, t. j. 600 až 700 vajíčok a kolobeh sa uzatvára. Kukuričiar má jednu generáciu za rok. Najdôležitejším ochranným opatrením je nepestovať kukuricu na tom istom pozemku dva roky po sebe, a keď sa tomu nedá vyhnúť, aplikovať do pôdy prípravok, korý obsahuje účinnú látku syntetický pyrethroid tefluthrin. Hmyz usmrcuje ako dýchací, dotykový a požerový jed. Prípravok má rýchly účinok, pôsobí aj cez vzdušnú zložku pôdy, má silné reziduálne (repelentné) pôsobenie proti pôdnym škodcom.
Na morenie osiva kukukurice proti kukuričiarovi koreňovému je autorizované moridlo s účinnou látkou thiacloprid + pomocný prípravok s obsahom látky chalcogran. Rovnako ďalší kvapalný suspenzný koncentrát, ktorý zlepšuje technologické vlastnosti namoreného osiva kukurice. Je to zmes polymérov a farbiva. Prispieva k rovnomernejšiemu rozmiestneniu moridiel na vonkajšom povrchu semien a optimalizuje ich priľnutie k osivu. Hladší povrch osiva po aplikácii zlepšuje jeho sypkosť a redukuje možnosť oderu osiva pri transporte a manipulácii. Namorené osivo sa vyznačuje nižšou prašnosťou a zvýšenou farebnosťou osiva. Rovnaký účinok má aj pomocný prípravok, ktorého aktívnu zložku tvoria vodná disperzia akrylátového kopolyméru, polyethylénom modifikovaný vosk a draselná soľ.
Dlhánik kukuričný, drôtovce
Dlhánik kukuričný je chrobák sivohnedej farby pokrytý belavými šupinkami dlhý 6-8 mm. Prezimuje ako imágo v pôde v hĺbke 20-40 centimetrov. Z pôdy vylieza na prelome apríla a mája. Najskôr obžiera listy kukurice a burín, neskôr larvy poškodzujú žerom korienky kukurice. Kuklia sa v auguste a na jeseň dokončujú premenu na chrobáky, ktoré už nevyliezajú na povrch pôdy, ale prečkajú v diapauze do jari. V súčasnosti nie je autorizovaný žiaden prípravok proti dlhánikovi.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.
Máme predplatné na SME a Roľnícke noviny.
Digitálny prístup k denníku Sme máme ale k Roľníckym novinám nie.
Prosím zaslať prihlasovacie údaje na prístup k Roľníckym novinám.
Naše ICO: 00611727 Agrotrans Samorín.