21.02.2019 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozlúčime sa so slovenskou zeleninou?

Slovenskí pestovatelia zeleniny vedia a chcú pestovať a predávať zeleninu. Konkurencia lacnej zeleniny zo štátov, ktoré výrazne podporujú svojich pestovateľov je však neúnosná. Naši pestovatelia nedokážu tejto produkcii konkurovať a vyrábať zeleninu v cenových reláciách prijateľných pre obchodníkov a spotrebiteľa. Zastúpenie slovenskej zeleniny na pultoch obchodných reťazcov je minimálne a aj v sezóne prevláda zelenina zahraničná.

V roku 2017 predstavoval dovoz zeleniny na Slovensko 270 241 ton, vývoz bol na úrovni 37 412 ton. Záporné saldo sa v roku 2017 opäť očakávane zvýšilo na 182 565 tisíc eur! Najviac sa dováža mrkva, jej podiel na dovoze predstavuje18,6 percenta, nasleduje kapusta s 15,2 percentami. Najviac zeleniny dovážame z Poľska, takmer 20 percent, nasleduje Nemecko a Španielsko. Zeleninu, ktorú dokážeme exportovať, je cibuľa - tvorila 28,6 percenta objemu vývozu a vyviezla sa prevažne do Českej republiky a Maďarska. Z tretích krajín, hlavne z Maroka a Turecka dovážame rajčiaky a melóny v objeme 2,5 percenta z celkového dovozu zeleniny, avšak na trhy týchto krajín nedokážeme vyviesť ani jedno percento zeleniny.

Stúpajúci záujem

Pestovanie zeleniny dokáže vytvoriť priestor pre uplatnenie mladých poľnohospodárov a rozšírenie a diverzifikáciu výroby tradičných pestovateľov. Slovenskí pestovatelia vedia produkovať zeleninu, ktorá je bezpečná a vo vysokej kvalite. Slovenský spotrebiteľ má rastúci záujem o slovenskú zeleninu, no vzhľadom na súčasnú podporu zo strany štátu sa so slovenskou zeleninou v obchodoch môže pomaly rozlúčiť.

Nižšia podpora

V januári 2019 Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS) vyjadril vážne znepokojenie ohľadom návrhu novely Nariadenia vlády č. 36/2015 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami viazaných priamych platieb. Návrhom nariadenia vlády prišlo k spojeniu schém platieb na pestovanie vybraných druhov zeleniny s vysokou prácnosťou a veľmi vysokou prácnosťou a vytvorila sa nová schéma platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny. Zároveň sa vytvorila nová schéma  - platba na pestovanie vybraných druhov bielkovinových plodín, v rámci ktorej bude možné viac podporiť pestovanie fazule, hrachu a sóje. ZZZS určite nie je odporcom podpory bielkovinových plodín, ale po vytvorení schémy viazanej priamej platby na pestovanie vybraných druhov zeleniny sa odhaduje sadzba na hektár v roku 2019 vo výške 87 eur a v roku 2020 už iba 80 eur.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down