26.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava novej sezóny 2019 v plnom prúde

Už tradične v decembri 2018 pripravila spoločnosť KWS Semena, s. r. o. odborný seminár s nanajvýš aktuálnymi témami, zameranými na legislatívne zmeny zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, problematiku klimatickej zmeny a samozrejme predstavili novinky v portfóliu KWS pre nasledujúcu sezónu. Odborný seminár sa uskutočnil v Mojmírovciach, kam pozvali poľnohospodárov z nitrianskeho a trnavského regiónu.

Hostí podujatia privítal Ing. Ivan Dzubák, konateľ spoločnosti KWS. V úvode skonštatoval, že sezóna v roku 2018 nebola z pohľadu pestovania kukurice priaznivá, najmä na juhozápade Slovenska. Nadpriemerne vysoké teploty v kombinácii so suchom  sa podpísali na výslednej produkcii, zvlášť na kvalite kukurice na siláž.

Klimatická zmena a jej dopad na poľnohospodárstvo

"Na Slovensku sa v priebehu 20. storočia oteplilo o 1,1°C, úhrn zrážok sa znížil o 5,6 percenta, na juhu o 10 percent, relatívna vlhkosť vzduchu poklesla v priemere o 5 percent, zvýšila sa variabilita klímy," konštatovala doc. Ing. Katarína Olšovská, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, podľa ktorej sa poľnohospodárstvo bude musieť adaptovať na klimatickú zmenu. Napríklad relatívne malé zmeny v agrotechnických opatreniach a výber odrôd môže významne zredukovať akýkoľvek negatívny dopad miernej klimatickej zmeny. Avšak adaptácia na extrémne zmeny klímy vyžaduje omnoho silnejšiu adaptáciu, napr. zmenu v pestovaní plodín, zaradenie nových plodín a vhodných odrôd do osevných postupov, dokonca zmenu využitia stanovišťa.

Podľa K. Olšovskej v niektorých pestovateľských systémoch predvídanie klimatického rizika a neistoty zrážok v prichádzajúcej sezóne viedlo ku konzervatívnym nízkonákladovým agrotechnickým praktikám, ktorých cieľom bolo znížiť straty v suchom roku. Avšak takéto nízkonákladové prístupy zvyčajne neprinášajú úžitok vtedy, keď je sezóna z hľadiska teploty a vlhkosti optimálna. „Regulácia variability faktorov v rámci klimatickej zmeny použitím kombinácie modelovania a predpovedných nástrojov (počasia) je veľmi dôležitá pre zníženie nebezpečenstva kolísania poľnohospodárskej produkcie a rizika rozhodovania,“ dodala k problematike.

Poľnohospodárstvo má jedinú šancu – postupne sa adaptovať na klimatickú zmenu tak, aby sa udržala produktivita plodín. Udržateľnosť situácie v podmienkach klimatickej zmeny v prípade, že sa nebudú aplikovať dodatočné zmierňovacie a adaptačné opatrenia v hospodárstvach a spoločnostiach jednotlivých krajín, sa odhaduje na 30 rokov.

Výber postavený na testovaní

„Odpoveďou na klimatickú zmenu môže byť šľachtenie. Výsledkom sú hybridy, ktoré v zmenených podmienkach prostredia, aj do budúcnosti, dokážu udržať úrody na terajšej úrovni,“ uviedol Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down