V morení osiva cukrovej repy nenastali zatiaľ žiadne zmeny a ešte stále je možnosť využívať okrem fungicídneho morenia aj morenie proti živočíšnym škodcom prípravkami na báze imidaclopridu, beta-cyfluthrinu alebo thiamethoxanu.
Signalizačná správa
Spála repy
Vyvolávajú ju huby Pythium debarianum, Aphanomyces laevis, Rhizoctonia, Fusarium, Phoma, Alternaria a celý komplex iných patogénov pretrvávajúcich v pôde a na zvyškoch napadnutých rastlín. Typickým prejavom napadnutia je zaškrcovanie hypokotylu vzchádzajúcich rastlín a tým vädnutie listov až odumretie celej rastliny podobné spáleniu. V období vzchádzania sú rastliny repy najviac ohrozené pôdnymi patogénmi, po vytvorení pravých listov nebezpečenstvo spály obyčajne končí. Najväčší vplyv na jej prepuknutie má nevhodná štruktúra pôdy, prísušok aj pH. Tieto faktory treba zlepšiť, čo nie je vplyvom klimatických podmienok vždy možné a vtedy zostáva poistkou ochrany vzchádzajúcich rastlín morenie osiva cukrovej aj kŕmnej repy proti hubovým chorobám vyvolávajúcim spálu repy. Konkrétne proti spále repy je na menej významné použitie povolený na suché morenie a obaľovanie osiva biologický prípravok s obsahom oospór Pyhtium oligandrum Drechsler.
Atomária repová
Podobné príznaky ako spála, má napadnutie repy chrobákmi atomárie repovej Atomaria linearis. Veľkosť imág je asi 1,2 milimetra. Na vzchádzajúcej repe sa živia vyhrýzaním hypokotylu, prípadne požerom korienkov. Korienkami buliev sa živia aj vyliahnuté larvičky. Po zakuklení sa liahnu nové chrobáky koncom leta, prezimujú a na jar nalietavajú na porasty repy. Preventívnou ochranou pred napadnutím je včasný výsev, dodržanie osevného postupu a vzdialenosti parciel s repou. Moridlá so systémovým účinkom dokážu uchrániť vzchádzajúcu repu: autorizované sú účinné látky beta-cyfluthrin + clothiadinin (jedenkrát za tri roky na tom istom pozemku), clothianidin (jedenkrát za 2 roky), imidacloprid proti všetkým škodcom vzchádzajúcej repy a moridlo s obsahom pyretroidu tefluthrin. Moridlo s účinnou látkou thiamethoxam možno použiť samotné alebo v kombinácii s tefluthrinom.
Skočky, vošky
Skočky škodia obžieraním lístkov mladých rastlín typickým dierkovaním. Ich početnosť býva taká obrovská, že dokážu úplne zožrať vzchádzajúce porasty, hoci sú veľmi malé iba 1,5 až 2 milimetre dlhé. Jediný spôsob ako predísť hromadnému žeru skočiek na repe, je morenie osiva.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.