Zemiakovú sadbu je možné ošetriť proti niektorým chorobám, dokonca pred vločkovitosťou je možné zemiaky ochrániť len morením. V ponuke je aj množstvo biopreparátov. Na rozdiel od iných poľných plodín, v zemiakoch je veľký výber moridiel proti živočíšnym škodcom.
Signalizačná správa
Morenie sadby proti chorobám
Koreňomorka zemiaková - syn. vločkovitosť zemiakov, sa šíri zo sklerócií huby v pôde alebo z mycélia, ktoré prežíva v pôde ako súčasť bežnej mikroflóry. Najvhodnejšie podmienky pre šírenie sú teploty 10-12°C, vlhké, studené a málo prevzdušnené pôdy. Skleróciá sa na hľuzách začínajú tvoriť na začiatku dozrievania hľúz. Škody sú väčšie v ťažkých, vlhkých a málo výhrevných pôdach a v rokoch s chladnou a vlhkou jarou. Príznaky sa objavujú už na začiatku klíčenia hľúz v podobe hnedých až čiernych hľúz, klíčky zahnívajú. Neskôr sú napadnuté vodivé pletivá a je narušený tok asimilátov, hľuzy sú drobné, nevyrovnané, deformované a tvoria sa blízko povrchu pôdy, čo spôsobuje ich zelenanie. Vo vlhkom počasí sa niekedy tvoria na stonkách na úrovni pôdy biele mycéliové povlaky a tieto povlaky sa tvoria spolu so skleróciami v podobe vločiek aj na hľuzách. Čím dlhšie je obdobie od odumretia vňate a zberu hľúz, tým je výskyt sklerócií vyšší. Jediný spôsob boja je morenie hľúz.
Novinkou je postrek hľúz zemiakov pred sadením prípravkom s účinnou látkou Pseudomonas sp. kmeň DSMZ 13134. Ďalšou možnosťou je aplikovať postrekom (vodný systém) do riadkov pri výsadbe. Je povolená len jedna aplikácia za vegetáciu. Fungicídny prípravok na báze Pseudomonas sp. kmeň DSZM 13134 pôsobí biologickou cestou proti vločkovitosti zemiakov, ktorú spôsobuje koreňomor ľuľkový (Rhizoctonia solani). Mechanizmus účinku je založený na schopnosti fluorescenčných pseudomonád produkovať siderofóry, ktoré selektívne viažu trojmocné železo. Dostupnosť železa pre mikrobiálnu asimiláciu v rizosfére je veľmi obmedzená. Výsledný komplex trojmocného železa a siderofóru nie je využiteľný ako zdroj železa pre iné mikroorganizmy. Týmto spôsobom Pseudomonas sp. obmedzuje rast patogénov na koreňoch rastlín. Okrem toho, fluorescenčné pseudomonády prípravku indukujú v ošetrených rastlinách vznik odolnosti k pôdnym patogénom.
Ochrana sadby aj dcérskych hľúz
Zaujímavým prípravkom na báze flutolanilu je moridlo, ktoré zabezpečí ochranu sadby i dcérskych hľúz. Účinná látka flutolanil patrí do skupiny benzamidov, má protektívne a kuratívne pôsobenie. Účinok flutolanilu je založený na inhibícii enzýmu sukcinát dehydrogenázy (SDH inhibítor) pri látkovej premene v mitochondriách, narušuje biosyntézu organických látok a energetický metabolizmus v bunke patogéna (FRAC 7).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.