„Výzvou pre šľachtiteľov, okrem iného, je zmena klímy, ktorá priamo ovplyvňuje vývojové fázy kukurice. Z pohľadu fyziológie, rast kukurice od sejby až po zber môžeme rozdeliť do dvoch významných období: vegetatívna fáza - začína vzídením kukurice a reprodukčná fáza - začína kvitnutím kukurice.“
Uviedla Ing. Anna Sadloňová, PhD. počas odbornej konferencie spoločnosti Bayer v Nitre. Pre zakladanie úrody kukurice sú kľúčové fázy V6 až V12 (6 až 12 pravých listov). Kukurica má už vo fáze 6 pravých listov definovaný počet radov zrna a založený šúľok. Fáza V12 je kľúčová, pretože sa v nej rozhoduje o dĺžke šúľka, končí sa tesne pred objavením metliny. Podľa A. Sadloňovej si málokto uvedomuje, že Slovensko, Maďarsko, sever Rumunska sú oblasti, kde charakter ročníka ovplyvňuje konečnú výšku úrody kukurice 60-65 percentami. Medzi ďalšie faktory patrí voda (10 percent) a sucho (67 percent). Stres počas kvitnutia môže znamenať 50 až 90 percentnú stratu na úrode. Hlavným limitným faktorom v letnom období je intenzívny slnečný svit, suché a teplé počasie (nad 35°C), ktoré v priebehu 2-3 dní dokáže veľmi významne ovplyvniť fyziologický stav kukurice.
Šľachtenie Dekalb
Ako uviedla zástupkyňa spoločnosti, tieto faktory môžeme do určitej miery ovplyvniť šľachtením. Práve Dekalb šľachtenie sa snaží kompletne prestavať habitus rastliny - od celkového vzhľadu – postavenie rozloženie listov, čo je kľúčové pre zrnové kukuríce, ktoré by mali investovať energiu do zakladania šúľkov, vypĺňania zrna. Nový habitus lepšie využíva zelenú plochu, teda podporovaný je i samotný proces fotosyntézy. Hybridy kukurice sú podrobované testovaniu „Heat&Drought“, t. j. na horúce a suché počasie.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.