19.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ziskové pestovanie obilnín

V poradí 21. zimné sympózium spoločnosti Dow AgroSciences, ktoré rozsahom a účasťou patrí k najväčším podujatiam na Slovensku, sa v tomto roku sústredilo na obilniny, ktoré patria medzi najpestovanejšie plodiny u nás. Odpovedal tomu aj obsah prednášok, zameraný na nové možnosti v postemergentnom odburinení porastov, či technológie ošetrenia na jar. Úvod sympózia bol venovaný vzniku novej globálnej spoločnosti pod názvom Corteva Agriscience.

Hostí podujatia privítal Ing. Jozef Šipek zo spoločnosti Dow AgroSciences. V úvode informoval o zlúčení spoločností Dow AgroSciences, DuPont a Pioneer. Výsledkom dvojročného úsilia je nová spoločnosť Corteva Agriscience s oficiálnym začiatkom pôsobenia na celosvetovom trhu od júna roku 2019.

Jean Philippe Riffat, obchodný riaditeľ spoločnosti Corteva Agriscience pre strednú Európu, bližšie predstavil novovznikajúcu globálnu spoločnosť: „Za názvom Corteva sú dve slová „cor – srdce“ a „teva – príroda“, t. j. v zmysle „srdce zeme, resp. prírody“. Logo spoločnosti predstavuje letecký pohľad na polia, vizuálne stvárnený v podobe do seba zapadajúcich pruhov, ako symbol troch zlúčených firiem.

„Našim cieľom sú aj naďalej inovácie a moderné technológie, pretože tlak na poľnohospodárstvo a jeho výrobu je čím ďalej tým väčší,“ uviedol J. P. Riffat, podľa ktorého v neposlednom rade pozornosť treba venovať prírodným zdrojom s dôrazom na udržateľné poľnohospodárstvo.  Za základ spolupráce s pestovateľmi považuje budovanie dobrých obchodných vzťahoch. Napriek tomu, že Corteva Agriscience je "nováčikom" na trhu, má za sebou spoločnosti s viac ako 200 ročnou históriou obchodovania v agrobiznise.

„Sme spoločnosť so zastúpením po celom svete. Operujeme vo viac ako 130 krajinách, v ktorých zamestnávame cez 20 000 odborníkov a špecialistov v poľnohospodárstve. Naše portfólio je dobre známe a silné či v segmente osív, alebo v prípravkoch na ochranu rastlín,“ dodal J. P. Riffat. V číslach: kompletnou ponukou osív spoločnosť pokrýva desať plodín a prípravky na ochranu rastlín sú zložené z viac ako 65 účinných látok. V roku 2017 vykázala spoločnosť čistý obrat viac ako 14 mld. dolárov, pričom Európa a blízky východ sa na tomto obrate podieľali 20 percentami. Ako prezradil J. P. Riffat, v novovznikajúcej spoločnosti sa chcú prioritne sústrediť na už spomenuté osivá a prípravky na ochranu rastlín, pričom plánujú rozšíriť portfólio moridiel, z ktorých ako prvú vlajkovú loď vyzdvihol moridlo Lumiposa. V osivách pozornosť upriamil na hybridy kukurice skupiny Optimum AQUAmax. Podľa J. P. Riffata veľmi žiadanou a modernou oblasťou sú biotechnológie a taktiež digitálne poľnohospodárstvo, v ktorých sa chcú presadiť.

Možnosti jarnej regulácie burín v obilninách a repke

„Hoci z hľadiska konkurenčného pôsobenia burín je vhodné ich z porastu ozimných obilnín odstrániť ešte v priebehu jesennej vegetácie, má jarné herbicídne ošetrenie uplatnenie najmä v arídnejších oblastiach, dotknutých nedostatkom vody (južné Slovensko), či pri oneskorenej sejbe pšenice,“ uviedol doc. Ing. Miroslav Jursík, PhD. z Českej zemědělskej univerzity Praha. Je to aj v prípade, keď niektoré druhy burín musíme riešiť až na jar, napr. pichliač, stoklasy, ale aj lipkavec obyčajný. Pre veľmi skoré ošetrenie sú vhodné niektoré sulfonylmočoviny a im podobné látky, predovšetkým amidosulfuron, iodosulfuron, tribenuron, metsulfuron, florasulam a ďalšie, ktoré pôsobia už pri teplotách nad 5°C. Rastové herbicídy (MCPA, 2,4-D, dicamba a ďalšie) spoľahlivo pôsobia až pri teplotách nad 10°C a vyššej intenzite slnečného žiarenia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down