Nová generácia kombajnov John Deere série T je nasledovníkom úspešného radu kombajnov (bez T), ktoré uzreli svetlo sveta v roku 2007. Po desiatich rokoch prišiel výrobca s viacerými inováciami, ktoré robia z nového vytriasadlového kombajnu jeden z najvýkonnejších a najprecíznejších zberových strojov vôbec, a zároveň zachovávajú osvedčený systém mlátenia a separácie, ktorý si zákazníci po celom svete po dlhé roky pochvaľujú.
Na základe skúseností vychádzajúcich z praxe výrobca konštatuje, že kvalita práce, kvalita výmlatu a slamy, a nízke straty v kombinácii s nízkou spotrebou paliva sú hlavnými devízami tohto obilného kombajnu, ktorého výroba je prevádzaná v nemeckom Zweibrückene. Kombajny radu T zahŕňajú štyri modely: T550, T560, T660 a T670. Koncepčne môžu byť riešene ako 5, alebo 6-vytriasadlové s výkonom motora 305 – 455 koní. Najzaujímavejším je zrejme najvýkonnejší model John Deere T670, ktorému sa budeme venovať i v nasledujúcom článku.
Najpodstatnejšou časťou obilného kombajnu je bez pochýb jeho mláťacie a separačné ústrojenstvo. V prípade modelu T670 vsadil John Deere na viacbubnový systém mlátenia a separácie ako viacerí výrobcovia obilných kombajnov. V porovnaní s konkurenčnými značkami však nájdeme rozdiel v spôsobe, akým prechádza hmota cez mláťacie ústrojenstvo. V tejto oblasti si John Deere razil svoju vlastnú cestu a prišiel so svojím vlastným riešením. Princíp spočíva v prechode hmoty popod mláťací bubon, z ktorého následne prechádza ponad podávací bubon a zhora opätovne plynule padá do rotačného separátora a postupuje ďalej na vytriasadlá. Konkurenčné systémy mlátenia sú konštrukčne riešené takým spôsobom, že hmota prechádzajúca ústrojenstvom kombajnu je tlačená popod bubny. John Deere sa teda vybral inou cestou - cestou šetrného mlátenia, účinnej separácie bez poškodenia slamy a nižšej energetickej náročnosti, ktorá zároveň zaručuje i nízku spotrebu paliva.
John Deere T670i disponuje veľkým priemerom mláťacieho bubna 660 mm, ale i veľkým uhlom opásania, čo vytvára 1,13 resp. 1,35 m2 mlátiacu plochu. Z desiatich mlatiek mlátiaceho bubna sú štyri neustále v zábere, čo spôsobuje efektívny výmlat s minimálnym poškodením zrna. Pre zintenzívnenie výmlatu sú na vstupe do mlátiaceho ústrojenstva umiestnené BoosterBar mlatky, čím sa zlepšuje výmlat najmä ťažko mlátiteľných plodín. Ich zaradenie resp. vyradenie z činnosti je veľmi jednoduché a časovo nenáročné. Veľkými zmenami prešla aj konštrukcia mlátiaceho koša, čo veľmi zjednodušilo úpravu kombajnu napr. pre zber kukurice. Úprava kombajnu pred zberom rozmerovo rozdielnych semien je vždy potrebná, a to najmä z dôvodu poškodenia, ale aj nadmerného zaťaženia sitovej skrine omlatom. Oproti starším modelom, nový mlátiaci kôš má v prednej časti sekcie, ktoré v prípade potreby je možné jednoduchým spôsobom vymieňať. Pri výmene nie je potrebné zo stroja nič demontovať, menia sa len sekcie a výmena netrvá dlhšie ako 15-20 minút.
Obilné kombajny John Deere T používajú kombinovanú separáciu, pozostávajúcu z rotačnej a vytriasadlovej separácia. Výrobcovia obilných kombajnov používajú rozdielne riešenia separácie zŕn, avšak dôležitou je jej samotná účinnosť. Pri rotačnej separácii, ktorú používa výrobca John Deere pri kombajnoch T, získava poľnohospodár zrno a slamu s nízkym poškodením, pričom z hľadiska rozmerových parametrov táto plocha dosahuje najväčšie čísla na trhu 3,3 resp. 4,0 m2 podľa modelu. Vďaka celkovej koncepcii prechodu hmoty je docielené i menšie zaťaženie sitovej skrine úlomkami slamy, čo prispieva k podávaniu optimálneho výkonu, pri dodržaní strát a poškodenia.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.