12.04.2019 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postrekovače a ich konštrukčné prvky

Účinnosť pesticídov je podstatne ovplyvňovaná vlastnosťami strojov na aplikáciu chemických prípravkov na ochranu rastlín. Tieto prostriedky musia zaručiť presné dávkovanie chemikálie, udržiavať zadanú koncentráciu roztoku, rovnomerne aplikovať chemický prípravok na povrch pôdy alebo ošetrovaných rastlín a vylúčiť úlet chemického prípravku za hranice ošetrovaného pozemku. Okrem toho musí vyhovovať stále prísnejším požiadavkám ekologickej bezpečnosti.

Pri chemickej ochrane rastlín tzv. plošným spôsobom sú využívané najmä postrekovače. Ide o technické prostriedky vyznačujúce sa špecifickou konštrukciou, systémami a funkciami, ktoré im pomáhajú spĺňať všetky nároky, ktoré sú na ne kladené. O aké nároky ide? Predovšetkým, aby aplikovali presnú dávku postrekovej kvapaliny rovnomerne na pozemok alebo ošetrovaný porast a aby bol vylúčený úlet. Trendom v aplikačnej technike je znižovanie dávok pesticídov používaných v ochrane rastlín, a naopak zvyšovanie presnosti aplikácie. Dôležitou témou zostáva aj ochrana zdravia obsluhy stroja.

Súčasné postrekovače sú vybavované nádržami o kapacitách od 400 do 12 000 litrov a ramenami dĺžky od 10 do 51 metrov. Postrekovače nesené na trojbodovom závese traktora majú nádrže s objemom do 1 800 litrov a ramená o dĺžkach do 28 metrov. Návesné postrekovače s objemom nádrže do 12 000 litrov majú ramená s dĺžkou až 51 metrov. Samohybné postrekovače majú nádrže s objemom až 9 000 litrov a ramená s dĺžkou až 42 metrov. Sú vybavované palubným počítačom a diaľkovo riadeným nastavovaním priebehu aplikačného procesu. U týchto postrekovačov sa odporúča používať moderné technológie systému precízneho poľnohospodárstva.

 

Nádrže postrekovačov

Jedným zo základných parametrov, ktorý definuje postrekovač, je objem jeho zásobnej nádrže.Čím väčšia nádrž, tým menej prestojov a časov, kedy postrekovač potrebuje ochranný prípravok doplniť.Všeobecným trendom je preto zväčšovanie nádrží postrekovačov.To však prináša iné negatíva v zmysle ťažšieho stroja s nutnosťou robustnejšej konštrukcie.Vyššia hmotnosť stroja však sebou nesie napríklad negatívny dopad na utuženie pôdy.Ten je možné kompenzovať napríklad širšími kolesami.

Zásobné nádrže na postrekovú kvapalinu sa v súčasnosti vyrábajú predovšetkým z plastu, ktorý odoláva ako agresívnemu prostrediu aplikačných látok, ako aj prípadnému mechanickému zaťaženiu. Nádrž má v hornej časti plniaci a kontrolný otvor. Sú do nej privedené všetky potrebné armatúry - predovšetkým sacie potrubie a miešacie zariadenia.

Súčasné postrekovače sú často vybavené prídavnou nádržou na čistú vodu, ktorá sa po vykonanej aplikácii použije na prepláchnutie nádrže a rozvodov. Ďalej býva súčasťou kvapalinového rozvodu naplavovacia nádržka, do ktorej sa naleje alebo nasype prípravok, ktorý je potom kvapalinou dopravený do nádrže a rozmiešaný. Pre dodržanie koncentrácie počas celej doby práce je postrekovač vybavený miešacím zariadením, najčastejšie pracujúcim na hydraulickom princípe. Tak nedochádza k sedimentácii ani zle rozpustných látok a oddeľovaniu jednotlivých frakcií postrekových emulzií.

Nádrže sú montované tak, aby ťažisko stroja bolo v čo najmenšej výške nad terénom (s ohľadom na stabilitu stroja na svahu). Vnútorné usporiadanie nádrže musí zaisťovať dosiahnutie čo najmenšieho zvyškového množstva kvapaliny v nádrži po ukončení aplikácie.

 

Nesmie chýbať čerpadlo

Dôležitým prvkom všetkých postrekovačov je čerpadlo, ktoré dopravuje postrekovú kvapalinu k dýzam. Veľkosť prietoku čerpadla je závislá na počte dýz - čím väčšia šírka ramien postrekovača, tým musí mať čerpadlo väčšiu výkonnosť. Pre správnu aplikáciu je nutné zabezpečiť rovnomerný prietok, aby dávka bola po celý čas nastavenia konštantná.

Používajú sa čerpadlá membránové, piestové a s úspechom sa používajú aj čerpadlá odstredivé. Práve u odstredivých čerpadiel je možné využiť systém regulácie množstva dávky postrekovej látky na tzv. objemovom princípe. Ide o plynulú reguláciu prietoku čerpadla pri takmer konštantnom tlaku. Tento princíp je výrobne a technologicky drahší, ako bežné systémy regulácie na báze regulácie tlaku pomocou tlakového ventilu, ale pre nasadenie veľkých profesionálnych strojov je výhodný.

 

Požadovaná je aj kvalitná filtrácia

Nemenej dôležitú funkciu zastávajú v obvode filtre, pretože čistota postrekovej kvapaliny je kľúčovou vlastnosťou pre dosiahnutie kvalitného zásahu.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down