15.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana viniča s dôrazom na antirezistentnú stratégiu

„Najvýznamnejšími chorobami viniča za posledných 29 rokov sú múčnatka s poškodením viniča na úrovni 48 percent, peronospóra - 19 percent a botrytída (pleseň sivá) - 32 percent. Avšak vo svete je v pestovaní viniča podstatne väčším problémom peronospóra ako múčnatka, platí to aj pre Slovensko. Situáciu v praxi kopíruje aj výskum účinných látok zameraný najmä proti peronospóre, až potom nasledujú riešenia proti múčnatke.“

Uviedol zástupca spoločnosti BASF Ing. Štefan Šimonka počas vinohradníckeho semináru v Oponiciach, na ktorom predstavil ochranu viniča proti škodlivým činiteľom, využiteľnú aj v integrovanej produkcii.

Upozornil, že na východe Slovenska sa vo vinohradoch objavila čierna hniloba, proti ktorej našťastie účinkuje väčšina prípravkov proti peronospóre a niektoré proti múčnatke.

Pri múčnatke Š. Šimonka zdôraznil, že jej šírenie je veľmi obmedzené, prežíva hlavne vo forme klestotécií, tvoriacich sa na listoch. „Ochrana proti múčnatke musí byť cielená. Musíte si vybrať taký prípravok, ktorý zabraňuje aj tvorbe kleistotécií,“ dodal Š. Šimonka.

Efektívne proti múčnatke viničovej

„Sercadis® je kontaktný prípravok s vysokou účinnosťou proti múčnatke viničovej s predpokladom do budúcnosti byť nosným produktom v ochrane viniča proti uvedenej chorobe,“ uviedol Š. Šimonka. Ako ďalej dodal, „účinná látka Xemium® (fluxapyroxadzo skupiny SDHI) obsiahnutá v prípravku, blokuje komplex dýchacieho reťazca patogéna a tým narušuje príjem energie do jeho buniek, ktorých rast je okamžite zastavený.“ Xemium® mení svoju štruktúru, vďaka čomu prechádza cez hydrofilnú aj lipofilnú štruktúru rastliny a ľahko tak zasiahne cieľové miesto vo vnútri buniek patogéna. Podľa zástupcu spoločnosti, Sercadis® účinne pôsobí vo všetkých vývojových fázachmúčnatky, avšak odporučil uprednostniť preventívne ošetrenie viniča v dávke 0,15 litra na hektár. Veľmi dobre pôsobí aj proti čiernej hnilobe. Môže sa aplikovať dvakrát počas vegetácie a to v skorých rastových fázach viniča,  avšak nikdy nie v slede za sebou, vždy striedať s prípravkom s iným mechanizmom účinku pre zabránenie vzniku rezistencie patogénov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down