Kvalitné objemové krmivá sú vo výžive prežúvavcov cenným zdrojom živín a sušiny. Pre obmedzenú skladovateľnosť sa čerstvé objemové krmivá pre výživu prežúvavcov konzervujú. Medzi základné technológie takéhoto uchovávania krmív pre zvieratá patrí silážovanie, senážovanie a sušenie.
Jednotlivé technológie majú svoje prednosti aj negatíva a ich výber závisí najmä od klimatických podmienok a možností konkrétnej farmy. Objemové krmivá sú pre prežúvavce nenahraditeľnými. Silážované krmivá majú rôzny obsah živín z pôvodného čerstvého porastu a ich variabilita je výsledkom kvality technologického procesu. Obsah živín v sene má svoje špecifiká najmä v postupoch dosahovania požadovanej sušiny, termínoch a poradiach kosby.
Krmivá triedime podľa fyziologicko‑výživných a kŕmno‑technických hľadísk na šťavnaté objemové krmivá, suché objemové krmivá, jadrové krmivá a kŕmne zmesi. Do skupiny šťavnatých objemových krmív patria krmivá, ktoré majú vyšší obsah vody (40 – 90 %), pomerne nízky obsah živín a obmedzenú skladovateľnosť. Medzi šťavnaté objemové krmivá patria zelené krmivá, okopaniny a kŕmne zvyšky okopanín, siláže a senáže. Suché objemové krmivá sa vyznačujú vysokým obsahom sušiny (nad 82 %), nízkym obsahom vody (10 – 18 %) a vysokým obsahom vlákniny (19 – 45 %).
prof. Dr. Ing. Richard Pospíšil
SPU v Nitre
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.