Po rozkvitnutí prvých kvietkov na repke naletel do porastov krytonos šešuľový. V prípade teplého a slnečného počasia bez zrážok, priletí aj byľomor kelový. Ošetrenie proti týmto škodcom treba spojiť s ošetrením proti chorobám repky.
Signalizačná správa
Krytonos šešuľový
Je najmenší z krytonosov na repke. Imágo má veľkosť 2,5 až 3 milimetre, larva je o niečo väčšia 3 až 4,5 milimetra. Prezimujú chrobáky a na porastoch sa objavujú na začiatku kvitnutia repky. Prelet na repku podporuje teplé počasie v období kvitnutia repky. Samičky po krátkom úživnom žere kladú po jednom vajíčku do mladých šešúľ. Na tento účel vyhrýzajú do šešúľ otvory, ktoré neskôr zacelia. Larvy sa liahnu asi po týždni. Jedna larva zničí asi štvrtinu semien v šešuli. Po mesiaci šešule opúšťajú a kuklia sa v pôde. Nové chrobáky sa vyliahnu v auguste. Má jednu generáciu do roka.
Krytonosy majú množstvo prirodzených nepriateľov, ktorých treba chrániť cieleným používaním insekticídov. Účinná metóda je využitie lákacích rastlín na okrajoch porastov, ktoré skôr rozkvitnú. Krytonosy do nich naletia a týmto spôsobom sú uchránené parazitoidy, ktoré potom letia do samotného porastu a napádajú zostatok krytonosov.
Insekticídy je možné aplikovať od fázy žltého púčika do konca plného kvitnutia. Ošetrenie je spoločné aj pre byľomora kelového.
Z insekticídov sú autorizované prípravky na báze acetamipridu, deltamethrinu, kombinácie deltamethrin + thiacloprid, čistý etofenprox, gamma-cyhalothrin, lambda-cyhalothrin, thiacloprid, zeta-cypermethrin a beta-cyfluthrin a cypermethrin.
Byľomor kelový
Imága sú malé komáriky veľkosti 1,2-1,5 milimetra. Larvy sú drobné, belavé a bezhlavé. Byľomor prezimuje v štádiu kukly tesne pod povrchom pôdy, časť kukiel zostáva v pôde až päť rokov. Ohrozené sú porasty v blízkosti do 500 metrov od minuloročného pestovania repky. Výskyt podporuje horúce a suché počasie bez vetra. Denné teploty pod 15ºC výrazne obmedzujú škodlivosť, naopak výskyt podporuje horúce a suché počasie bez vetra. Dlhšie obdobie tropických horúčav a sucha poškodenie veľmi zvyšuje. Larvy sa liahnu pri teplote pôdy 15-20ºC. Prvé dospelce vylietajú v máji v ranných a dopoludňajších hodinách. Žijú len jeden až tri dni pričom neprijímajú potravu. Škodca má jednu až šesť generácií do roka.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.