13.05.2019 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Premiér Babiš na rokovaní Agrárnej komory obhajoval pestovanie repky

Český premiér Andrej Babiš na nedeľnom (12.5.) sneme Agrárnej komory kritizoval nízku sebestačnosť českého poľnohospodárstva a odsúdil porevolučný predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Súčasne vyzval poľnohospodárov, aby bojovali proti nepravdám, ktoré sa týkajú pestovania repky olejnej.

BRNO. Ekológovia jej pestovanie kritizujú. Jedným z najväčších spracovateľov repkového semena a výrobcom metylesteru, ktorý sa primiešava do bionafty, je spoločnosť Preol z holdingu Agrofert. Ten patril donedávna Babišovi.
Premiér uviedol, že dve tretiny vypestovanej repky sa používajú na výrobu potravín a len tretina na biopalivá. „Poľnohospodári sú vystavení kritike, že ničia pôdu a spodnú vodu atď. Nie je to pravda,“ zdôraznil Babiš.
Minister pôdohospodárstva Miroslav Toman dodal, že repka prospieva pôde a zadržuje vodu v krajine.
Podľa Českého štatistického úradu sa repka tento rok pestuje na 391.000 hektároch. V porovnaní s vlaňajškom je to úbytok takmer 5 %.
Podľa kritikov je repka náročná na živiny a chemické postreky, znehodnocuje pôdu, znečisťuje vodu a pôdu pesticídmi. Ďalej má dopad na zdravie zvierat, ľudí, ktorí žijú v blízkosti výdatne ošetrovaných lánov. Uviedol to televízny spravodajský kanál ČT.
Hlavné výhrady premiéra smerovali voči slabej potravinovej sebestačnosti Česka. Podľa Babiša je stav katastrofálny, keď krajina dováža bravčové i kuracie mäso, ale aj vajcia a ďalšie poľnohospodárske produkty.
„Každý štát sa má dlhodobo starať o to, aby uživil svoje obyvateľstvo. Máme 30 rokov od revolúcie. V 90. rokoch, keď nebola vízia v poľnohospodárstve, politici hovorili, že si všetko dovezieme. Máme tu najväčšiu koncentráciu reťazcov a zásadnou chybou bolo umožniť cudzincom kupovať pôdu. To v Maďarsku alebo v Poľsku nejestvuje,“ povedal premiér.
Prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek novinárom povedal, že sebestačnosť krajiny vo výrobe bravčového mäsa sa pohybuje medzi 36 až 38 %, u hydiny je to 55 % a vajíčok 60 %. V produkcii mlieka je to najviac – 85 %.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down