Je veľký omyl myslieť si, že lesníci len rúbu drevo. Štátni lesníci vysadia ročne 15 miliónov nových stromov, odstraňujú kalamitu, zvážajú drevo, ale tiež obnovujú lesy a udržiavajú lesnú infraštruktúru. V reakcii na kritiku aktuálnej eurofondovej výzvy na obnovu lesa zo strany opozičného hnutia OĽaNO to uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.
BRATISLAVA. "Žiaľ, neraz pracujú s technikou, ktorá je zo 60. alebo 70. rokov, je zastaraná, kazí sa, je drahá na prevádzku a neekologická. Dostanú nové moderné stroje, vďaka ktorým bude starostlivosť o les modernejšia, efektívnejšia, šetrnejšia k životnému prostrediu," konštatuje v stanovisku Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
"Kritike veľkosti firiem, ktoré dostanú podporu, nerozumieme. Šancu majú aj malí aj veľkí. Dôležité je, aby to vedeli robiť," dodal agrorezort.
OĽaNO tvrdí, že ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) namiesto obnovy lesov na Slovensku podporuje ich pílenie. Eurofondová výzva, ktorú ministerstvo vyhlásilo, podporuje podľa hnutia najmä veľké firmy a nákup techniky na zvážanie dreva, namiesto toho, aby podporovala obnovu a ochranu lesov.
"Eurofondová výzva na obnovu lesov v objeme 22 miliónov eur má byť zameraná na zlepšenie životaschopnosti lesov a podporu investícií. V praxi však podporuje ministerstvo hlavne techniku určenú na zváženie dreva, pílenie dreva. Nemyslím si, že štát by mal dotovať z verejných peňazí súkromným firmám nákup takejto techniky," skonštatovala vo štvrtok poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová s tým, že najvyššie dotácie dostanú firmy, zatiaľ čo živnostníkom, lesným pozemkovým spoločenstvám a urbárom sa ušli len štyri milióny eur.
/tasr/