28.05.2019 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kraj, ktorý je zrkadlom práce generácií

Bobrovec – jedna z najstarších obcí Liptova, leží v Liptovskej kotline medzi Západnými a Nízkymi Tatrami v nadmorskej výške 640 metrov. Údolie, v ktorom sa rozprestiera, vzniklo činnosťou Jaloveckého potoka. Podhorské podmienky regiónu sú ideálne pre chov hovädzieho dobytka a oviec.

„Naša spoločnosť vznikla pred osemnástimi rokmi, majetok sme odkúpili od správcu konkurznej podstaty bývalej spoločnosti LAS, s. r. o., ktorá sprivatizovala štátny majetok Liptovský Mikuláš. Aktuálne hospodárime na necelých 900 hektároch, z toho je polovica ornej pôdy a na druhej sú trvalo-trávne porasty a pasienky,“ predstavil spoločnosť Ing. Ľudovít Urbanovský, konateľ Podtatranskej poľnohospodárskej spoločnosti Bobrovec, ktorej nosným programom je hlavne chov hovädzieho dobytka s dôrazom na výrobu surového kravského mlieka a chov oviec tiež s dôrazom na výrobu surového ovčieho mlieka. „Hospodárime v nadmorskej výške 600 až 650 metrov, ale máme aj vysokohorské pasienky zhruba v 1 500 metroch, kam v júni vyháňame mladé ovce - jarky,“ dodal na úvod k podmienkam a štruktúre poľnohospodárskej výroby.

Živočíšna výroba má prím

Chov hovädzieho dobytka predstavuje gro výroby spoločnosti a tomu podriaďujú všetku činnosť, snahu a úsilie. Z plemien hovädzieho dobytka chovajú slovenský strakatý dobytok s väčšinovým podielom do 80 percent, zostatok sú krížence s červeným holštajnským dobytkom kvôli produkcii mlieka. Pred siedmymi rokmi prešli z väzného na voľné ustajnenie, investovali do nových technológií dojenia a chladenia mlieka. Podhorské výrobné podmienky prajú aj chovu oviec, ktorý je tradičný pre túto oblasť stredného Liptova. Vyprodukované ovčie mlieko finalizujú a predávajú na Salaši Pastierska v Bobroveckej doline. Jeho prevádzka je zabezpečovaná tradičným pasením, tradičným dojením, spracovaním surového ovčieho mlieka bez pasterizácie na tradičný surový ovčí syr, žinčicu a bryndzu. O tieto ovčie výrobky zo salaša Pastierska je mimoriadny záujem, každoročne ich ponúkajú ich aj počas organizovania počas kúlturno-spoločenského podujatia, akým bol aktuálne 11. ročník slávnostného otvorenia salašníckej sezóny a symbolického odomknutia lúk a pasienkov v Bobroveckej doline pod názvom Bačova cesta 2019 – organizovaný rovnomenným občianskym združením, ktorého je PPS Bobrovec aktívnym členom.

Pri ovciach základ tvorí zušľachtená valaška krížená s francúzskym plemenom lacaune. „Zistili sme, že zahraničné dovezené plemená nie sú vhodné do našich drsnejších podmienok, preto sa spätne vraciame k čistej zušľachtenej valaške, pre ktorú je typická dobrá chodivosť a prispôsobivosť k týmto drsnejším klimatickým podmienkam,“ skonštatoval Ľ. Urbanovský, „aj v tomto roku na začiatku pastevnej sezóny napadol sneh a na jeseň je to ešte horšie - rána sú mrazivé, skoro sa objaví sneh a ovce musia aj za takýchto podmienok prekonávať značné vzdialenosti za pašou.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down