11.06.2019 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samozásobovanie zeleninou stále prežíva

Ešte v 90. rokoch záhradkári vo veľkom pestovali zeleninu a ovocie pre samozásobenie čerstvými vitamínmi. Nadprodukciu odovzdávali do výkupní, ktorých bolo v každom meste a dedine hneď niekoľko. Obyvateľstvo tak bolo zásobované zeleninou z domácich zdrojov a navyše veľká časť produkcie končila v zahraničí, najmä v Čechách. Začiatkom 90. rokov nastúpili obchodné reťazce, ktoré chceli mať uniformný tovar dodávaný celoročne. Celý systém, predovšetkým distribúcia a predaj zeleniny sa tak v priebehu pár rokov úplne zmenil, načo doplatili nielen pestovatelia, ale aj spotrebitelia.

Za posledných cca 20 rokov mnohí záhradkári prerobili svoje záhrady na odpočinkové okrasno-trávnaté plochy, možno aj v nádeji, že budú mať menej práce; nakoniec však zistili, že aj s nimi je veľa roboty a bez chutného, najmä zdraviu prospešného úžitku. Súčasná ekonomická situácia i zhoršujúca sa kvalita ovocia a zeleniny na trhu mnohých presvedčila, že je predsa len vhodnejšie dopestovať si čerstvú a lacnejšiu zeleninu vo vlastnej záhrade, než kupovať drahú, neraz zdravotne rizikovú – rýchlenú, skleníkovú i menej chutnú zeleninu, väčšinou z dovozu.

Aj preto sme sa rozhodli navštíviť malého pestovateľa – samozásobiteľa, ktorý v Zemnom pestuje cesnak.

Zameraný na cesnak

„Cesnak som sadil 12. novembra 2018, väčšinou ho ale vysádzam už koncom októbra, avšak v minulom roku kvôli pretrvávajúcemu suchu som ho zasadil o dva týždne neskôr, strojom,“ povedal na úvod Ing. Imrich Kováč, dlhoročný pestovateľ cesnaku. V marci pôdu v medziriadkoch prevzdušnil ručne prehrabličkovaním. Porast cesnaku jedenkrát plečkoval. „Proti burinám uplatňujem výlučne mechanické spôsoby ničenia, nepoužívam herbicídy. V tomto roku som nemusel zasiahnuť ani proti fúzavke cesnakovej, lebo nenalietavala do porastu,“ dodal k ošetrovaniu. Pre objasnenie fúzavka cesnaková (Suillia lurida) je mucha, ktorej larvy poškodzujú predovšetkým porasty zimného cesnaku. Na Slovensku sa tento škodca objavil koncom sedemdesiatych rokov a odvtedy pravidelne poškodzuje porasty najmä v tradičných pestovateľských oblastiach cesnaku. Prezimuje v štádiu dospelých múch, ktoré opúšťajú zimné úkryty už po prvom jarnom oteplení. Samičky kladú vajíčka jednotlivo na rastliny. Vyliahnuté larvy sa zavrtávajú medzi listy. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste, najmladšie listy sa deformujú a postupne odumierajú. Za daždivého počasia poškodené rastliny často podliehajú mokrej hnilobe. Intenzita poškodenia porastov cesnaku závisí od pestovateľských a poveternostných podmienok. „Škody bývajú silnejšie, ak rastliny po prezimovaní trpia nedostatkom vlahy, alebo je trvalo chladné počasie, kedy cesnak veľmi pomaly rastie a larvy fúzavky cesnakovej majú viac času na preniknutie k vegetačnému vrcholu rastlín,“ dodal I. Kováč. Pre sucho od začiatku roka vrátane apríla nebolo treba ošetrovať porasty ani proti plesni.

Zrážky pomohli

„Keďže tu v lokalite Zemné v máji výdatne pršalo, vlaha v pôde pod cesnakom je ideálna, viac jej ani až do zberu nepotrebuje,“ uviedol ďalej I. Kováč, podľa ktorého zber cesnaku v tomto roku bude zrejme koncom júna. Nádeja sa, aby už neprišli ďalšie zrážky, ktoré v štádiu dozrievania kvalite cesnaku a jeho skladovateľnosti skôr škodia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down