Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR, ktorú tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, opakovane vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v navrhovanom znení stiahli z legislatívneho procesu. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
BRATISLAVA. RPPS SR podľa nej dôrazne upozorňuje, že navrhovaný zákon môže zmariť šance na oživenie poľnohospodárstva na Slovensku a spôsobí ešte väčšie škody v poľnohospodárstve a krajine.
"Po rokoch čakania konečne nastupujeme na pozitívny trend postupného ozdravovania agropotravinárstva na Slovensku. Aj preto je obzvlášť zásadné, aby vláda SR a NR SR prijímali také zákony, ktoré poľnohospodárom pomôžu zlepšiť podnikateľské prostredie," tvrdí RPPS. Zákon o poľovníctve, ktorý schválila vláda SR a čaká na rokovanie poslancov parlamentu však podľa Rady nerieši zásadný, roky kumulujúci sa problém zvyšovania škôd premnoženou poľovnou zverou. Premnožená raticová zver je jeden zo zásadných problémov, ktorý ohrozuje udržateľnosť poľnohospodárskej výroby na dvoch tretinách územia Slovenska.
Pokiaľ poslanci nestiahnu návrh zákona o poľovníctve z ďalšieho legislatívneho procesu, akékoľvek dodnes prijaté opatrenia v prospech agropotravinárstva sa podľa RPPS v konečnom dôsledku môžu minúť účinku.
Rada je naďalej presvedčená, že navrhovaný zákon v súčasnej podobe nevyvíja takmer žiadny tlak na znižovanie premnožených stavov zveri a tým nerieši výrazné škody na poľnohospodárskych plodinách. Zo všetkých dopravných nehôd je 10 % takých, ktoré vodičom spôsobuje práve premnožená zver na cestách. Dopravné nehody sa končia s veľkými finančnými škodami a žiaľ, aj s tragickými následkami na ľudských životoch.
RPPS vyzýva všetkých poslancov NR SR, aby sa k tejto téme zodpovedne postavili a nenechali zo Slovenska urobiť krajinu, kde sa nekontrolovane množí zver, ktorá ničí poľnohospodárske kultúry, ostatnú prírodu a ohrozuje ľudské zdravie.
Situácia dospela až do alarmujúceho stavu, a to treba zmeniť takým zákonom o poľovníctve, ktorý podľa RPPS reálne zníži stavy poľovnej zveri, najmä raticovej, na únosnú mieru. Iba samotná štatistika SPPK hovorí o výške škôd za takmer 20 miliónov eur za rok 2018, čo je len zlomok skutočných škôd za celé územie krajiny. Poľnohospodárom nikto túto škodu nepreplatí.
Rada je naďalej pripravená pokračovať v skutočne odbornej diskusii o zákone o poľovníctve s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, členmi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, a aj ďalšími poslancami parlamentu.
MPRV SR pre TASR vo štvrtok (13. 6.) uviedlo v reakcii na tlačovú besedu Vidieckej platformy, Spolku farmárov Slovenska a Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktorí nesúhlasia s návrhom zákona o poľovníctve, že pri tvorbe zákona o poľovníctve spolupracovalo so všetkými zúčastnenými stranami, ktoré mali rôznorodé predstavy.
Agrorezort si vypočul argumenty poľnohospodárov, lesníkov, ochranárov i poľovníkov a navrhuje prijateľný kompromis, zameraný na zavedenie spravodlivého systému, uvádza ministerstvo. "Aj poľnohospodári musia začať aktívne pracovať na takých opatreniach, ktoré budú minimalizovať škody. Nie je možné, aby sadili napríklad kukuricu v obrovských lánoch až po hranicu lesa a potom sa čudovali, že takéto tzv. 'hody' zver lákajú," konštatovalo MPRV SR.
"Postupy, ako znížiť atraktívnosť polí pre zver, sú známe, treba ich len aplikovať. Poľovníci zasa musia zintenzívniť prácu na udržateľnej početnosti poľovnej zveri vo svojich revíroch," uzatvoril agrorezort.
/tasr/