Slovenskí poľnohospodári získali príležitosť na investície do podnikov obrábajúcich takmer 100.000 hektárov (ha) bieloruskej pôdy. Informovala o tom vo štvrtok v Bratislave po rokovaní s delegáciou Bieloruska Gabriela Matečná, šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, za účasti Igora Alexandroviča Leščeňu, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bieloruskej republiky v SR a Daniela J. Kratkeho, zakladateľa Slovenského farmárskeho družstva (SFD). Kratky hodnotu investície nespresnil.
BRATISLAVA. "Nekompetentnosť niektorých komentujúcich či členov opozície v oblasti obchodnej diplomacie, ktorí kritizovali historickú návštevu predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v Bielorusku, je zarážajúca. Práve vďaka nej dnes môžeme oznámiť významnú akvizíciu slovenských poľnohospodárov v bieloruskom agrosektore. Skúsenosti Slovenska aj našich špičkových odborníkov z agrosektora, budú pre bieloruské poľnohospodárstvo cennou a užitočnou pomocou. Zároveň sa tým zvýši konkurencieschopnosť slovenského agrosektora v celoeurópskom meradle," povedala Matečná.
"Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami Grodnenskou a Brestskou, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na takmer 100.000 hektároch. Našich partnerov zaujímajú naše skúsenosti s procesom transformácie agrosektora a s tým súvisiacim prechodom k vyššej efektivite agropodnikov. Prijímame s potešením, že o túto našu skúsenosť prejavili naši partneri z Bieloruska záujem. Vznik holdingu Slovenského farmárskeho družstva bol totiž logickým vyústením pozitívnych zmien, ktoré v sektore na Slovensku začali pred 28 rokmi," vysvetlil Kratky, zakladateľ SFD, ktoré bude investíciu realizovať.
Matečná taktiež uviedla, že sa stretáva aj s otázkou - načo majú slovenskí poľnohospodári a potravinári expandovať do zahraničia. Ekonomika výroby vo väčších množstvách je však podľa nej kľúčom k efektivite a konkurencieschopnosti našich prvovýrobcov i potravinárov. Prináša totiž výhodu nasadenia precízneho poľnohospodárstva, čiže najmodernejších dostupných technológií. Práve ich využívanie na veľkých plochách je cestou k udržateľnej a ekologickej poľnohospodárskej výrobe.
"Ak chceme, aby boli naši poľnohospodári konkurencieschopní a bratí rovnocenne ako poľnohospodári zo západných krajín EÚ, nesmieme ich nechať sedieť za humnom. Len spoznávaním sveta a konkurencie sa dokážu presadiť kvalitou, cenami i objemami dodávok. Práve príliš malé objemy vyrábaných potravín pritom označujú reťazce za jeden z dôvodov, prečo nevedia zaradiť slovenských výrobcov na svoje pulty," uzavrela Matečná.
"Sme hrdí na vysokú kvalitu našich mliečnych výrobkov. Sme však otvorení spolupráci a máme záujem o investície a nové technológie zo Slovenska. Chcem potvrdiť, že návšteva pána predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka obsahovala významné ekonomické prvky. A poľnohospodárstvo bolo vyhodnotené ako jedna z nádejných oblastí pre spoluprácu," povedal Leščeňa.
/tasr/