Francúzska spoločnosť KUHN bola založená roku 1828 v Alsasku Josephom Kuhnom. Ten vo svojich počiatkoch vyrábal váhy a meradlá, no postupom času jeho spoločnosť zmenila ťažisko svojej výroby na poľnohospodársku techniku. Závesné náradie, ktoré firma vyrába dodnes jej zabezpečila pozíciu najväčšieho výrobcu v tomto segmente v celosvetovom meradle. Už v roku 1900 bolo v tejto lokalite vyrobených firmou KUHN 1 000 obilných mláťačiek potom sa preorientoval na závesné náradie.
Výrobný závod KUHN vo francúzskom mestečku Saverne je ohraničený z niekoľkých strán či už riekou, alebo štátnou cestou do Paríža. Pri príchode teda hľadáme jediný vchod do továrne, cez ktorý prejde denne viac ako 100 kamiónov. Naším sprievodcom v továrni vo francúzskom Saverne bol pán Marius Winter, country manager pre slovenský trh, ktorý nás vítal s úsmevom. Hneď na začiatok nám ale prezradil, že továreň v mestečku Saverne nebude našou jedinou zastávkou v spoločnosti KUHN. O niekoľko kilometrov ďalej sa totiž nachádza centrálny sklad náhradných dielov v dedinke Monswiller, ako aj montážna linka MGM (Montage Grandes Machines). Po oboznámení sa s históriou spoločnosti sme spolu s hosťami spoločnosti Agroservis pripravený na návštevu výrobného závodu.
V mestečku Saverne žije momentálne približne 11 tis. obyvateľov. Výrobný závod KUHN je najväčším zamestnávateľom v tomto regióne, za ktorým nasleduje miestna nemocnica, situovaná v jeho tesnej blízkosti. Výrobný závod ponúka prácu pre zhruba 1 000 pracovníkov z blízkeho okolia, ktorý pracujú vo viacerých častiach výroby, administratívy a skladovacích priestoroch.
Vlastná zlievareň
Našou prvou zastávkou bola počas našej návštevy zlievareň francúzskeho výrobcu červenej techniky. Podľa slov Mariusa Wintera je KUHN momentálne jediným výrobcom závesnej techniky, ktorý si diely odlieva vo vlastnej zlievarni. Množstvo výhod, ktoré so sebou prináša prevádzkovanie vlastnej zlievarne sme si uvedomili až počas nasledujúcich minút našej návštevy. Poďme však pekne po poriadku.
KUHN vyrába vo vlastnej zlievarni odliatky s celkovou hmotnosťou desaťtisíc ton za rok. Pre niektoré odliatky je vo fabrike nutné vyrábať prípravky, ktoré sú pri procese odlievania využiteľné iba jediný krát. Z tohto procesu vzchádzajú odliatky menších, či väčších rozmerov s hmotnosťou od 80 g až do 500 kg. Na jednotlivé formy sa za jediný týždeň v tejto továrni použije 40 ton piesku, a to najmä z dôvodu dodržania dôležitých rozmerových tolerancií. K odlievaniu dochádza na troch rozdielnych linkách, z ktorých každá dokáže vyprodukovať 60-80 odliatkov za hodinu v závislosti od ich veľkosti. KUHN využíva túto zlievareň naplno, o čom svedčí i vytváranie rôznych odliatkov pre iné firmy z rôznych sfér. V zlievarni sa železo taví za pomoci pecí, ktoré na svoju prevádzku spotrebujú vyššie množstvo elektrickej energie, ako je potrebné na chod celého mesta Saverne. Keďže má dopyt po poľnohospodárskych strojoch, či náhradných dieloch v priebehu roka kolísavú tendenciu a vysoké pece v tejto zlievarni je veľmi nákladné nechať vychladnúť a následne ich znova zohriať, vyrába sa tu železo i vo forme guľatiny (až do priemeru 70 cm), ktorá je nenáročná na skladovanie.
Prvoradá je kvalita spracovania
Našou ďalšou zastávkou bolo laboratórium rozdelené na tri časti. Keďže výrobca KUHN kladie dôraz na kvalitu spracovania svojej techniky, vykonáva tu na všetkých vzorkách odobraných zo zlievarne chemické analýzy, ale i fyzické testy. Po tavení železa sa pred procesom odlievania odoberú vzorky z každej jednej nádoby, ktoré sú následne skúmané v tomto laboratóriu. Pri výrobe závesnej techniky sa používa takzvaná nodulárna liatina, ktorá je oveľa flexibilnejšia a elastickejšia, ako sivá liatina. Z nej sa vyrábajú najmä najviac namáhané časti, ako sú prevodovky strojov, či ozubené kolesá. Skúška ťahom na pripravených vzorkách tu prebieha prakticky neustále.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.